Tenkitname

Celaleddin Rumi’yi Anlamak

Bekir Çöl

Kitap Açıklaması

Celaleddin Rûmî, eseri Mesnevî'yi takdim ederken Kur'an ile kıyaslama yapar. "

Mesnevî âlemlerin Rabbinden inmedir. Din asıllarının asıllarının asıllarıdır. Tanrı'nın en büyük fıkhı, en aydın yolu, en açık bürhanıdır. Mesnevi içinde kandil bulunan kandilliğe benzer. Şüphe yok ki Mesnevî gönüllere şifadır." der.

Rûmî, Mesnevî'sini Kur'an gibi görmeyenlere karşı çok tahammülsüz ve serttir.
Sultan Veled bunu şöyle anlatıyor: "Bir dostu; ‘Mevlana neden Mesnevî'ye Allah kelamı diyor, böyle demese daha iyi olacak, başkalarına izah etmekte zorlanıyoruz' der.

Bunu duyan Mevlânâ şöyle çıkışır: ‘Ey eşek, niye Kur'an değildir? Ey köpek, neden Kur'an değildir? Ey kahpenin dölü, niye Kur'an değildir? Bizim Mesnevî'miz Kur'an'dan daha yücedir ve onu Kur'an görmeyen eşektir' der."

İslam'ı Kur'an üzerinden tahrif edemeyen gayrimüslimler, mezhebî taassup, uydurma hadisler ve tasavvuf üzerinden buna yelteniyorlar. Dolayısıyla Kur'an'a paralel kitaplar ihdas ederek vahyi hayatın kurucu öznesi olmaktan çıkarıp, onu tarihe hapsetmek istiyorlar. Bu projenin ipliğini pazara çıkarmak için bir taş atalım istedik. Bu minvalde tasavvufi öğretinin ülkemizdeki en muteber ismi olan Rûmî'yi ve eserlerini sizler için kritik ettik.Bekir Çöl Kitapları

33,00 ₺ %25
24,75 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: İslam
ISBN: 9786050611816
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 408
Basım:
Ebat: 16x21,5 cm
Ağırlık: 408
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.