Ticaret Hukuku Mevzuatı

Ahmet Tamer

Kitap Açıklaması

Ticaret Hukuku, genel olarak gündelik yaşamda ticari alanı düzenleyen hukuk kurallarının bütünüdür. Çağın gelişen ve değişen ihtiyaçları karşısında ticari hayat her geçen gün önemini artırmakta ve daha karmaşık hale gelmektedir. Bu duruma paralel şekilde Ticaret Hukuku da giderek yeni boyutlar kazanmakta ve hacim olarak genişlemektedir. Nitekim bugün için Ticaret Hukuku üst başlığı altında toplanabilecek Banka Hukuku, Fikri Haklar Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku ve Rekabet Hukuku gibi yeni disiplinler ortaya çıkmakta ve hızla gelişmektedir. Ancak şu kural her zaman geçerliliğini korumaktadır: Ticari hayat bir bütündür. Bu ilke gereğince ticaret hukuku alanında ortaya çıkan disiplinler arasında etkileşim olması kaçınılmazdır.

Bu nedenle ticari hayatı düzenleyen kuralları da bir bütün olarak elde bulundurmak ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede ticari hayatta uygulama alanı bulan başlıca temel kanunlar tek bir kitap altında toplanmış ve böylece gerek öğrenci ve akademisyenlerin ve gerekse uygulamacıların karşılaşabilecekleri hukuk kurallarını başka bir kaynağa müracaat etmeksizin kolayca bulabilmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca ticaret hukuku ile yakın ilgisi sebebiyle yeni Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine de bu çalışmada yer verilmiştir.

Öte yandan yeni Türk Ticaret Kanunu ve yeni Borçlar Kanunu düzenlemelerinde, her maddenin altında o hükmün eski (mülga) kanundaki karşılığı gösterilerek, önceki düzenlemelerde o maddeye tekabül eden hükümlerin bulunması imkânı sağlanmıştır. Ayrıca söz konusu Kanunlar bakımından yapılan karşılaştırma tabloları ile de eski ve yeni hükümler arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.Ahmet Tamer Kitapları

48,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051461007
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 1403
Basım:
Ebat: 14x20 cm
Ağırlık: 1470
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.