Tıp Teknikerlerine Yönelik Temel Radyolojik Kavramlar

İhsan Kuru

Kitap Açıklaması

Bu kitapta amaç olarak tüm görüntüleme yöntemlerinde kullanılan cihazların fiziği ve kullanım alanları ile fizik tedavi ve rehabilitasyonda kullanılan US fiziği özet olarak kolay bir şekilde anlatılmıştır. FTR öğrencileri ve Radyoloji teknikerlerinin hangi olgularda, hangi tetkikin kullanılması gerektiğini, görüntüyü en iyi hangi pozisyon ve X ışını dozu ile elde edilebileceği hedeflenmiştir.

Radyoloji; hastalıkların tanı ve tedavisine yardımcı olan ve bunun için çoğunlukla X ışınları, ultrasound, yüksek manyetik alan ile birlikte radyo frekans kullanarak bir görüntü elde edip tanı koyabilen bir bilim dalı olarak tanımlanabilir. Öğrenciler insan sağlığı ve hastalıklarının araştırılmasının bir yolu olan radyolojinin temel prensiplerini öğrenmeliler ve buna uygun davranmaları gerektiğini bilmelidirler. Bu nedenle öğrenciler radyolojik teknikleri kavramak, onların sağladığı olanakları bilmek ve anlamak mecburiyetindedirler.

Bir çok invaziv (girişimsel) ve non invaziv (girişimsel olmayan) yöntemler, tanısal amaçlı olarak kullanılmakla kalmamış ablasyo (girişimsel işlemlerle tümöral dokuların radyo frekans ve crioterapi gibi tekniklerle operasyonsuz yakılarak veya dondurularak ortadan kaldırılması), stent uygulamaları, balon kateterle damar dilatasyonları gibi işlemler yeni bir alt dal ortaya çıkmış ve bir çok tümöral ve vasküler tedaviler başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek cerrahi işlemlerin yerini almıştır. Bu da hastaların hastanede yatış sürelerini kısaltarak sosyal güvenlik ve hastane giderlerini oldukça azaltmıştır.

-Bu kitapta amaç olarak tüm görüntüleme yöntemlerinde kullanılan cihazların fiziği ve kullanım alanları ile fizik tedavi ve rehabilitasyonda kullanılan US fiziği özet olarak kolay bir şekilde anlatılmağa çalışılmıştır.

Yine eğitici görüntüler çizim ve formüllerle konvansiyonel radyoloji, dijital radyoloji, bilgisayarlı tomografi, MRG, Anjiyografi, Mamografi, US ve tedavi US' nin fizik prensipleri öğrencilerin anlayabileceği şekilde ifade edilmek istenmiştir.

Kitapta FTR öğrencileri ve Radyoloji teknikerlerinin hastalıklara tanı koyabilmeleri düşüncesinden ziyade hangi olgularda, hangi tetkikin kullanılması gerektiğini, görüntüyü en iyi hangi pozisyon ve X ışını dozu ile elde edilebileceği hedeflenmiştir.

24,07 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789752776302
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 80
Basım:
Ebat: 12x21 cm
Ağırlık: 80
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.