Toplumsal Düzenin İnşası

Mark Neocleous

Kitap Açıklaması

İktidar ile ilgili meselelerle ilgilenen herhangi bir kimsenin, düzen fikrinin her daim mevcudiyeti, duygusal gücü ve siyasi çekiciliği tarafından etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu kitap, düzenin inşası île ilgili olarak polisin -zabtetmenin- rolünü ele almaktadır.

Polis, devlet erki ve düzen sorunu arasındaki ilişkileri kısaca ele aldıktan sonra, Neocleous, on sekizinci yüzyıl fiberalizminin, polis kavramını nasıl rafineleştirdiğine odaklanmakta ve bunun sermaye erki ile daha geniş toplumsal kontrol meselelerinin üstünü nasıl örtüğünü açıklamaya çalışmaktadır. Hedeflenen, zabtetmeyi, basitçe, suç ve kanun devleti bağlamında ele alan ve yanıltıcı geçerliliğini halen sürdüren liberal yaklaşımı mahkum etmek olarak belirmektedir.

Buna karşılık Neocleous, zabtetmenin işlediği yaygın kurumsal mekanizmalar bağlamında, daha genişletilmiş bir polis kavramsallaştırması önermektedir. Bu kurumlar düzenin sadece korunması ve yeniden üretilmesiyle değil, inşası ile, özellikle de ücretli emek üzerinde temellenen düzenin inşası ile de ilgilenmektedirler. Bu hususlar üzerinde duran kitap, devletin sivil toplumu nasıl zabtettiğini ve düzenin, hukuk ve idare üzerinden nasıl tesis edildiğini anlamak açısından daha geniş bir bakış açışı edinmeyi mümkün kılmaktadır.Mark Neocleous Kitapları

14,81 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756193556
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 217
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 217
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.