Topraksız Mezarlar

Mustafa Bakır

Kitap Açıklaması

Bu kitap; cumhuriyetin ilk 18 yılı içinde yaşanan toplumsal olayları ve 1937-38 yıllarında Dersim'in payına düşen tamamen sözlü ve yazılı gerçekleri içeren bir kitaptır. Bütün ülkelerin tarihlerinde acı ve silinmez izler bırakan çalkantılar, kavgalar, iç savaşlar olagelmiştir. Elbette ki bizim ülkemizde de tanık olduklarımız vardır.
...
Ülkemizde de bazen kısa bazen yıllar yılı süren toplumsal olaylar veya devletin çeşitli gerekçelerle yaptığı operasyonlar onanmaz yaraların açılmasına neden olmuştur. Bunların en büyüğü, en acı vereni Dersim 1937-38 Harekâtı ve katliamıdır.
...
Tarihin tanıklığındaki haksızlıkları, kıyımları yok saymaları ve soykırımları da görmezden gelmememiz gerekir. İşte bu düşünceden yola çıkarak,1938 yılında Dersim-Hozat ilçesinin güney ve batı köyle- rinde yaşanan kıyımı bizzat yaşayanlardan dinleyerek yazmaya çalıştım. Anlattıklarımı ne abarttım ne basite indirgedim. Bana verilen bilgilerin geçtiği köylerin tamamına yakınını gezmiş, görmüş durumdayım. Bu köylerin bazılarının günümüzdeki durumlarını gösteren ve kitapta ismi geçen önemli karakterlerin fotoğraflarını bulabilirsiniz. Son söz olarak amacım; bugüne kadar yazılmamış yaşanmışlıkları gün yüzüne çıkarmak, gerçekleri geleceğe miras bırakmaktır.

Mustafa BakırMustafa Bakır Kitapları

25,00 ₺ %30
17,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786257063562
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 152
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 160
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.