Trabzon ve Yöresi Ağızları Cilt: 1-2-3

Tarih - Etnik Yapı - Dil İncelemesi

Necati Demir

Kitap Açıklaması

Bir milletin hiçbir zaman değişmeyecek iki ilkesi olmalıdır: Birincisi kendi tarihini kendisi yazması, ikincisi ise diline çok dikkat ve özenle sahip çıkmasıdır.

Çalışmamızın pek çok amacı vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi gerçekleri ortaya koymaktır. Eldeki kaynaklar ve ipuçları değerlendirildiğinde ortaya bütün hatları belirgin bir resim çıkmaktadır. Karadeniz Bölgesi yaklaşık dört bin yıldır Türk yurdudur. Trabzon'un 1461'den sonra Türkleştiği konusundaki genel bir yanlışın böylece ortadan kalkacağı inancındayım.

İkincisi ise Türkçenin bu yöredeki eskiliğini, Ulu Türkistan ve Türk Dünyası ile bağlantısını gözler önüne sermektir. Binlerce yıldır bu yörede konuşulan Türkçe; coğrafyaya ve insan hafızasına kazınmıştır. Çalışmamız şimdilik üç ciltten oluşmaktadır. Birinci ciltte tarih, etnik yapı, dil incelemesi ele alınmıştır. İkinci ciltte Trabzon ilinden derlediğimiz metinler yer almaktadır. Üçüncü cilt sözlük olup yörenin çok zengin olan kelime kadrosunu içermektedir.Necati Demir Kitapları

75,00 ₺ %10
67,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9799756009344
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 796
Basım:
Ebat: 17x245 cm
Ağırlık: 2035
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.