Trikupis’in Hatıraları

Atatürk'ün Esir Aldığı Yunanlı General

Nikoloas Trikupis

Kitap Açıklaması

Tam 363 yıl Osmanlı hükümranlığı altında kalan Yunanistan, Osmanlı'nın zayıf düşmesini fırsat bilerek ve İngiliz maşalığını kabul ederek 15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkarak Anadolu'yu işgale yeltendi.
30 Ağustos 1922'deki Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde yenildiler ve Megola İdea'larını Ege sularının dipsiz kayboluşlarına terk ederek geldikleri gibi gittiler.

30 Ağustos bizim zaferimiz, Yunanlıların hezimetiyle sonuçlandı. Mustafa Kemal Atatürk'ün karşısında o gün Yunanlı General Nikolaos Trikupis vardı. Trikupis bu savaşta esir olmuştu.

Onu esir alan komutan, büyük bir komutandı. Cephede hakkını sonuna kadar vererek savaşan Atatürk, sosyal hayatta insana saygıyı ve sevgiyi her şeyin üstünde tutardı. Trikupis'ten de bunu esirgemedi. Esir general, muzaffer komutanın misafiriydi. Trikupis tam bir yıl Türkiye'de misafir edildi. Daha sonra ülkesine dönen General Trikupis hatıralırını kaleme ald
Erdem ve kahramanlık o dur ki, düşman bile onu takdir etmeli"… Türk ordusunun ve onun komutanı Atatürk'ün Büyük Taarruz'daki başarısınıYunan ordusunun mağlup generali Trikupis'in kaleminden okumak kesinlikle farklı bir deneyim olucak…20,00 ₺ %15
17,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786057495211
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 168
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Akmet Angın
Editör: Hakan Pala
Ağırlık: 168
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.