Türk Eğlence Kültüründe Giresun Yayla Şenliklerinin Yeri

Yapısal ve İşlevsel Bir Çözümleme

Mehmet Özdemir

Kitap Açıklaması

Bu çalışma, Türklerin geleneksel hayat tarzının bir unsuru olduğu düşünülen ve yaylak yaşamı neticesinde ortaya çıkan bir eğlence türü olarak Giresun yayla şenliklerini kapsamaktadır. Bilindiği gibi Türk yaşam tarzında yerleşme yaylak ve kışlak olmak üzere birbirinden iki farklı mekanda sürdürülmektedir. Söz konusu yaşam tarzı sadece Anadolu coğrafyasında değil Türkistan coğrafyasından beri süregelen bir gelenektir.

Türkler için, ilkbaharla başlayan ve sonbahar ile sona eren yaklaşık altı aylık bir dönem yaylak yaşamı üzerine kuruludur. Bunun en önemli nedeni, ekonomik yaşamın hayvancılığa bağlı olmasıdır; dolayısıyla yaylalar hayvancılığın daha aktif bir şekilde sürdürülmesi amacıyla yaşanılan mekanlar olarak bilinmektedir. Bu çalışmada geçmişten bugüne ihmal edilen şenlik düzenleme geleneği çeşitli açılardan incelenmiştir.

Böylece yayla şenliklerinin kökeni, düzenlenme gerekçesi, mekanı, zamanı, işlevleri, katılımcıları değişmelerle birlikte değerlendirilmiştir.

Bu plan dahilinde Giresun coğrafyasındaki şenliklerin hem coğrafi hem de kültürel haritası çizilmiştir. Ayrıca şenliklerde icra edilen gelenek ve görenekler her yönüyle sorgulanarak çözümlenmiştir. Yayla, Giresun insanı için çok önemli bir mekandır; yaşamın önemli bir bölümü yaylada geçer ve bu açıdan yayla, belli yaşantılardan sonra insanların "hey gidi günler" diye anımsadıkları iç geçirmelerdir. Bu kitapta gelenekten geleceğe insanların hikayeleri ve arşivlerden hareketle Giresun yayla şenliklerinin tarihsel, coğrafi ve anısal bütünlüğü oluşturulmaya çalışılmıştır.Mehmet Özdemir Kitapları

50,00 ₺ %10
45,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786052815946
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 384
Basım:
Ebat: 16x23,5 cm
Ağırlık: 384
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.