Türk Mizahçıları Nüktedanlar ve Şairler

Hilmi Yücebaş

Kitap Açıklaması

Hiciv oklarıyla donanmış bir dil, mizah muhafazasına yerleştirilmişse inanın insanı öldürmez süründürür. Böyle bir dilden yararlanmış insanın vay haline! Mizah, hiciv oklarının açtığı yaraya ekilen tuz gibidir. Bu yüzden de yarayı alan uzun süre iyileşemez ve o yaranın izini de hayatı boyunca taşır. Bir de hiciv oklarının yayı işin erbabı tarafından çekilmişse... İşte o zaman kapanmaz bir yaraya sahip oldunuz demektir.

Türk tarihi, "Sözün meclisten dışarı" kalkanı adı altında sarfedilen nükteler açısından oldukça zengindir. İnce ve kıvrak zekaların, bir mimar ustalığı ile yüzyıllardır ördüğü bu hiciv ve mizah binaları hala ayakta... Hilmi Yücebaş da bu binaların cazibesine karşı koyamamış ki bu binaları ve banilerini tanıtmaya talip olmuş ve Türk Mizahçıları / Nüktedanlar ve Şairler adı altında geniş bir zaman dilimine yayılan nükteleri, "kubbede hoş bir seda" bırakan meşhur nüktedanları ve mizahçıları bir araya toplamış...

Bu kitabı okurken tahmin edemeyeceğiniz kadar eğlenecek, nükteleri üreten beyinlere büyük bir hayranlık duyacak, aynı zamanda da hiciv oklarının hedefi olmadığınız için kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz!

 Hilmi Yücebaş Kitapları

Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756491362
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 272
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 272
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.