Türki Hisab

Eski Anadolu Türkçesiyle Yazılmış Bir Matematik Kitabı

Şermin Kalafat

Kitap Açıklaması

Türk dili alanyazınında matematik konulu tarihî metin çalışmaları yok denecek kadar azdır. Elinizdeki kitap bu ihtiyacı gidermek amacıyla kaleme alınmıştır. Türkî Ģisāb kronolojik olarak Anadolu sahasında yazılmış ilk Türkçe matematik kitabıdır. Bu yönüyle, matematik ve bilim tarihçileri için kaynak eser konumundadır. Eski Anadolu Türkçesinin dil hususiyetlerini taşıyan bu eser, Kalkandelen'de (Makedonya-Tetova) H. 865 (1461) tarihinde bilinmeyen bir âlim tarafından Farsçadan tercüme edilmiştir.

Tarihî metin çalışmaları çerçevesinde şekillenen kitap İnceleme, Çevriyazılı Metin, Türkiye Türkçesine Aktarma, Terim Sözlüğü, Dizin ve Tıpkıbasımdan oluşur. Çalışmada izleksel terimbilimsel inceleme yapılmıştır. Artzamanlı matematik terimlerinin farklı bir tasnifle araştırmacılara sunulduğu inceleme, bu açıdan terimbilimi çalışmalarına katkı sağlamaktadır.

Tarihî bir matematik kitabının hemen bütün yönleriyle ele alınmaya çalışıldığı bu araştırma eseri, sadece Türk dili alanyazınında çalışanlara değil, aynı zamanda matematik ve bilim tarihçilerine de hitap etmektedir.45,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat
ISBN: 9786059100847
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 428
Basım:
Ebat: 16,5x23,5 cm
Ağırlık: 428
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.