Türkiye Eğitim Tarihi

Nafi Atuf Kansu

Kitap Açıklaması

Cumhuriyetin önemli ailelerinden olan Nafi Atuf Kansu pek çok alanda cumhuriyete hizmet etmiş cumhuriyetin eşit bir düzlemde herkese eşit olanaklar sunduğunun önemli bir ismi. Maiyet memurluğundan öğretmenliğe, okul yöneticiliğinden milli mücadele yıllarında gazeteciliğe ,genel müdürlükten ,milli eğitim bakanlığı müsteşarlığına ve milletvekilliğine, genel sekreterliğe halkevleri yöneticiliğine ,kadar birçok görev ifa etmiş bu görevlerini yaparken de sadece ve sadece cumhuriyete hizmet etmeyi amaç edinmiştir. Ayrıca aydınlanma yolunda ve özellikle eğitim alanındaki eser ve çalışmaları ile de Türk Eğitiminin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Atatürk’ün bizzat soy ismini verdiği aile bu hizmetini günümüzde de devam ettirmektedir.

Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde milli eğitim bakanlığı müsteşarlığı, halkevleri başkanlığı, müsteşarlığı , halkevleri başkanlığı ,milletvekilliği yapmış olan Nafi Atuf Kansu‘nun mülkiye bir eğitimci olarak ulusal eğitine yaptığı en önemli katkılardan biri olarak kabul edilebilir bu kitap .
Daha 1961’da yurdun siyaseti ,gücü ve ekonomisinin hep okula bağlı olduğunu aklın özgürleşmesi ve eğitimi için klişe’lerden, ezberden uzaklaşılması gerektiğini vurgulayan bir birikimin kuşaklara aktarılmasıdır, Türkiye Maarif Tarihi …

Kitap aynı zamanda, bu topraklarda yeşertilmiş aydınlanmanın, uygar toplum özlemi amacıyla yürüttüğü sürekli çabanın da tarihidir. Daha yaşanabilir, atılımcı, geleceği ışıltılı bir yurdun insancıl adımlarının bilincidir de.
Nafi Atuf Kansu’nun ilk baskısı 1931 ve 1932 de yapılmış ‘’Türk Maarif Tarihi Üzerine Bir Deneme’’ adlı kitabı nerdeyse bir yüzyıl sonra yeniden yaşama dönüyor.

Nafi Atuf Kansu Kitapları
13,89 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054515462
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Basım:
Ebat: 14x20 cm
Ağırlık: 240
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.