Türkiye Ekonomisi (1838 - 2010)

Mali Bağımlılık, Büyüme, Krizler ve Siyasi Sonuçları

Ramazan Kurtoğlu

Kitap Açıklaması

Antalya-Serik doğumlu. İlk, orta ve Aksu Öğretmen Lisesi'ni Antalya'da bitirdi. Atatürk Üniversitesi, istanbul Üniversitesi, The University of British Columbia-Vancouver-Kanada, University of California-San Diego, University of Pennsylvania-Philadelphia, University of California-Irvine-ABD'de lisans, lisansüstü, master, İngilizce, akademik İngilizce ve doktora eğitimi gördü. Kurtoğlu'nun uzmanlık alanı ekonomi, davranış bilimleri, global operation management, finansman ve uluslar arası finans ve dinler tarihidir.

Türkiye'nin en büyük özel sektör sanayi kuruluşlarında finansman müdürü, genel müdür muavini ve genel müdür olarak 26 yıl aralıksız görev yaptı. Kurtoğlu halen İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyesi ve Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Yazarın çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalelerinin yanında yayınlanmış yedi kitabı mevcuttur.

Türkiye'nin ekonomik kalkınma faaliyeti son 200 yıllık bir maceradır. Osmanlı Türkiye'si 1838'den itibaren serbest ticaret, dış borç ve yabancı sermaye ile kalkınmayı denemiş ancak başarılı olamamıştır. Üstelik ülke 1911-1922 yılları arasında devamlı harp halinde kalmıştır. Daha önce de iç kargaşalıklar, gayrimüslim azınlıklar, sebebiyle sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi yakalayamamıştır.

Türkiye'nin 200 yıldır, cumhuriyetin 1923'ten beri, kalkınma sürecinin 87. yılında ülkemiz hangi aşamada ve seviyededir? Bir başka ifade ile sanayileşme ve kalkınmanın neresindeyiz? Yahut kalkınma yolunda aldığımız mesafe nedir? Bu akademik çalışma, bu soruya tarihi süreç içinde cevap aramak, hiç değilse Türkiye'nin kalkınma, büyüme ve istihdam sağlama gayretleri ve onun aşamalı dereceleri hakkında hükme varmak isteyenlere, akademisyenlere, siyaset yapıcılara gerekli malzemeyi vermek gayesiyle oldukça detaylı tutulmuş, mukayeseli analizlere yer verilmiştir.

Çalışma, Türkiye'nin ağır bir ekonomik, reel sektör ve işsizlik bunalımından geçmekte olduğu bir sırada yapılmıştır. Bu bunalımın ve daha önce de geçirilmiş olan krizlerin sebepleri, çalışmanın muhtelif bölümlerinde 1838-2009 yıllarını kapsayacak bir 171 yıllık dönem içinde üç ana bölüm halinde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise 1838-2009 dönemi politik iktisat bağlamında, ithal ikamesi (1923-1979) ile neoliberal dönem (1980-2009) büyüme-işsizlik-borç stoku bakımından mukayese edilmiştir.

Yine dördüncü bölümde 1838-1914 dönemi ile 1980-2009 dönemi sebep-sonuç ilişkisi bağlamında karşılaştırılmıştır.Ramazan Kurtoğlu Kitapları

36,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055145446
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 855
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 909
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.