Türkiye’nin Doğusu / East of Turkey

Renklerin Coğrafyasına Yolculuk / Journey Into the Colors

Bülent Özükan

Kitap Açıklaması

Renklerin coğrafyası olan Doğu Anadolu Bölgesini Türkiyenin yanı sıra, Türkiye sınırının dışına da taşımak isteyen Boyut Yayıncılık tarafından hazırlanan Türkiyenin Doğusu - East of Turkey Doğu Anadoluyu anlatan kapsamlı bir rehber niteliğinde. Hem Türkçe hem de İngilizce kaleme alınan kitap, bölgeye ait son bilgi ve fotoğrafları içeriyor.

Türk kültürünün eşsiz güzellikteki Doğu Anadolunun mimari eserlerini, folklorik değerlerini, geleneksel tatlarını ve tarihi zenginliklerini konu eden kitap sizleri uzun ve kapsamlı bir yolculuğa çıkarıyor.

Kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş olanaklarıyla göz dolduran Erzincandan yola çıkıyor. Oradan M.Ö 4900 yıllarında kurulduğu tahmin edilen ve Doğu Anadolunun en büyük kenti Erzuruma uğruyor ve yorucu bir Erzurum turunun ardından Erzurumun geleneksel tadı Çağ Kebabını anlatıyor ve Selçuklu eserleriyle kiliselerin yan yana olduğu Karsa uğruyor. Karstan sonra Nuhun gemisinin battığı sanılan Doğubeyazıt yakınında, Türkiyenin en görkemli doğa anıtı Ağrı Dağına tırmanışı başlatıyor. Ağrı Dağından iner inmez Süphan Dağının eteklerindeki kent Bitlise sürüyor rotasını. Devamında kaleler kenti olarak anılmasını sağlayan kaleleri, dünyaca ünlü kedisi ve Van Gölü ile pek çok turizm aktivitesine olanak veren Vana gidiyor Yüzen adasıyla ilgi çeken yöre Bitlisi de unutmuyor. Kitap, oradan Elazığ, zengin su kaynakları nedeniyle, Neolotik çağdan bu yana yerleşmelere sahne olan Malatya, en eski kültür merkezlerinden Gaziantep, sular altında kalacak olmasından dolayı birçok insanı kederlendiren Zeugma ve Hasankeyfe konuk ediyor okurlarını.

Bu kadarla da kalmıyor Batmana, peygamberler şehri olarak tanınan Şanlıurfaya, tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve mimari kalıntıları ile turistlerin ilgi odağı Harrana, Nemrut Dağının eteklerindeki şehir Adıyamana, Diyarbakıra gidiyor. Son olarak da Güneydoğunun şiirsel kenti Mardine uğruyor ve burada son veriyor yolculuğuna...Bülent Özükan Kitapları

56,00 ₺ %22
43,68 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789755218021
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 239
Basım:
Ebat: 115x215 cm
Editör: Nil Yüzbaşıoğlu, Burçin Ünlü
Ağırlık: 300
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.