Tutunamayanlar

Bütün Eserleri 1

Oğuz Atay
21 kişi
Kidega'nın Tutunamayanlar Kitap Yorumu
Çok katmanlı yapısıyla okuması zor sindirilmesi ise daha zor olan bir Türk edebiyatı klasiği. Empati nedir öğreten cümleleriyle kitaptaki her karakterle özdeşleşecek ve onları içselleştireceksiniz. Yalnızlık, anlaşılmamışlık, takdir edilmemişlik ve yaşamaktan korkmak gibi anlatılması zor ancak çok gerçek kavramları sanki içimizi okur gibi aktarıyor. Hep içimizde olan, saklanmış duyguları her satırında bir bi ortaya çıkararak insan ve insanlığa ayna tutuyor Tutunamayanlar.

Kitap Açıklaması

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar'ı Berna Moran, "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Moran'a göre "Oğuz Atay'ın mizah gücü, duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar'ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, yapıttaki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aymı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır." Küçük burjuva dünyasını zekice alaya alan Atay "saldırısını, tutunanların anlamayacağı, red edeceği türden bir romanla yapar."

Oğuz Atay, 1934'te İnebolu'da doğdu. Ankara Maarif Koleji'ni, İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. 1960'ta İDMMA İnşaat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Tutunamayanlar'ın yayımlanmasının (1971-1972) ardından, önemli bir tartışmanın odağında yeraldı. TRT 1970 Roman Ödülü'nü kazanan Tutunamayanlar'ı kısa bir süre sonra, 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izledi. Hikayelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında topladı. 1911- 1967 arasında yaşamış hocası Prof. Mustafa İnan'ın hayatını romanlaştırarak Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977'de, büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.Oğuz Atay Kitapları

60,00 ₺ %30
42,00 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789754700114
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 724
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 575
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Mehmet Eren Yaşar (28.11.2020)

  kargo hızlı geldi, kitapta bir hasar vs. yok, kapağı ve sayfaları kaliteli, teşekürler.

 • Bengü çavdar (24.10.2020)

  Dün sipariş verdim bugün elime ulaştı kidega gerçekten muhteşemsin hem paketleme olarak hem hız olarak çok iyiydin çok memnun kaldım tutunamayanları da okumayı sabırsızlıkla bekliyorum bitirince yorumumu yazarım

 • Esra Akyol (30.05.2020)

  Defalarca başlayıp yarısına gelmeden bıraktığım kitap.Gerçekten zor bir roman

 • Yakup AKILLI (01.12.2019)

  Eğer bir insan Tutunamayanlar’ okuyup anlıyorsa, artık başka söz kalmamıştır. Tutunamayanlar, çaresizlerin kitabıdır.

 • Mehmet Anıl Tezcan (20.06.2019)

  Zevkler tartışılır ancak benim için bu kitap okunması gereken kitapların başında geliyor.

 • Metin Yavuz (29.08.2018)

  Kitabın yarısındayım. Sanırım okuma alışkanlığı pek olmayan(benim gibi) , belli kültürel birikimi olmayan insanların hiç bulaşmaması gereken bir kitap. Yarım bırakmamak adına okuyorum. Şimdiye kadar bu kadar zorlandığım bir eser olmamıştı platon'un devlet kitabı dışında . Nerede hayal, nerede gerçek anlayamıyorum. zaman algısı değişiyor. İçinde bir çok tür barındırır kitap kah şiir kah iki sayfadan oluşan bir cümle çıkıyor karşınıza.kah hiç noktalama işareti kullanılmayan bir bölüm çıkar karşınıza. Umarım ilerleyen sayfalarda puzzleın parçaları kafamda birleşir.