Tutunamayanlar

Bütün Eserleri 1

Oğuz Atay
14 kişi
Kidega'nın Tutunamayanlar Kitap Yorumu
Çok katmanlı yapısıyla okuması zor sindirilmesi ise daha zor olan bir Türk edebiyatı klasiği. Empati nedir öğreten cümleleriyle kitaptaki her karakterle özdeşleşecek ve onları içselleştireceksiniz. Yalnızlık, anlaşılmamışlık, takdir edilmemişlik ve yaşamaktan korkmak gibi anlatılması zor ancak çok gerçek kavramları sanki içimizi okur gibi aktarıyor. Hep içimizde olan, saklanmış duyguları her satırında bir bi ortaya çıkararak insan ve insanlığa ayna tutuyor Tutunamayanlar.

Kitap Açıklaması

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar'ı Berna Moran, "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Moran'a göre "Oğuz Atay'ın mizah gücü, duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar'ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, yapıttaki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aymı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır." Küçük burjuva dünyasını zekice alaya alan Atay "saldırısını, tutunanların anlamayacağı, red edeceği türden bir romanla yapar."

Oğuz Atay, 1934'te İnebolu'da doğdu. Ankara Maarif Koleji'ni, İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. 1960'ta İDMMA İnşaat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Tutunamayanlar'ın yayımlanmasının (1971-1972) ardından, önemli bir tartışmanın odağında yeraldı. TRT 1970 Roman Ödülü'nü kazanan Tutunamayanlar'ı kısa bir süre sonra, 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izledi. Hikayelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında topladı. 1911- 1967 arasında yaşamış hocası Prof. Mustafa İnan'ın hayatını romanlaştırarak Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977'de, büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.

Oğuz Atay Kitapları
54,00 ₺ %15
45,90 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789754700114
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 724
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 575
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Yakup AKILLI (01.12.2019)

  Eğer bir insan Tutunamayanlar’ okuyup anlıyorsa, artık başka söz kalmamıştır. Tutunamayanlar, çaresizlerin kitabıdır.

 • Polat Karadaş (19.10.2019)

  Efsane bir kitaptı okumanızı tavsiye ederim.

 • Mehmet Anıl Tezcan (20.06.2019)

  Zevkler tartışılır ancak benim için bu kitap okunması gereken kitapların başında geliyor.

 • Şahnur Kaplangı (30.01.2019)

  Oğuz Atay'dan harika bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

 • Ece Orbay (18.01.2019)

  Öz benliğiyle konuşarak kişiliğini gösteren, başka bir deyişle içinde kendisini arayanlara ilham olacağını düşündüğüm çok hoş bir eser.

 • Berke Örge (07.11.2018)

  En çok yarım bırakılan kitaplar arasında yer alan Tutunamayanlar kitabını daha önce okumayanlar var ise mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

 • Ebru Kasapoğlu (30.10.2018)

  Bana göre en çok yarım bırakılan kitaplar arasında ilk en çok okunacaklar arasında üçüncü sırayı alması dahi aslına bakarsanız bir çelişki teşkil ediyor. Tabii bu sadece benim fikrim. Fakat şunu da belirtmek isterim ki Oğuz Atay kitapları özellikle Tutunamayanlar kitabının anlatım tekniği bakımından ayrıştığının altını çizmek isterim.

 • Emel Kılıççı (29.10.2018)

  Tutunamayan olduğuma kara verdim Tutunamayanları okuyunca.

 • Ali Pekkan (04.09.2018)

  Muhteşem bir Oğuz Atay eseri ile yine başbaşa kalmanın mutluluğunu yaşamak gerçekten de çok güzel. Teşekkürler kidega.

 • Baran Özberk (01.09.2018)

  Edebiyatın en iyi eserlerinden biri mutlaka okunmalı diye satın aldım. Oldukça kalın bir kitap olsun bıter dedım ama kitabı okuyamadım. Gerçekten herkese hitap eden bir eser değil. okunması çok zor.

 • Metin Yavuz (29.08.2018)

  Kitabın yarısındayım. Sanırım okuma alışkanlığı pek olmayan(benim gibi) , belli kültürel birikimi olmayan insanların hiç bulaşmaması gereken bir kitap. Yarım bırakmamak adına okuyorum. Şimdiye kadar bu kadar zorlandığım bir eser olmamıştı platon'un devlet kitabı dışında . Nerede hayal, nerede gerçek anlayamıyorum. zaman algısı değişiyor. İçinde bir çok tür barındırır kitap kah şiir kah iki sayfadan oluşan bir cümle çıkıyor karşınıza.kah hiç noktalama işareti kullanılmayan bir bölüm çıkar karşınıza. Umarım ilerleyen sayfalarda puzzleın parçaları kafamda birleşir.

 • Ümran Avan (28.08.2018)

  Büyük bir hevesle aldım kitabı ama halen okumak nasip olmadı. Yorumları da görünce en kısa sürede okumayı düşünüyorum.

 • Rüya Balaban (17.08.2018)

  Edebiyatımızın en önemli eserlerinden birini daha okumanın mutluluğu ile belirtmeliyim ki kitap kesinlikle okunması ve okutulması gereken harika bir eser.

 • Emir Başoğlu (02.08.2018)

  Kitap bitti baya oldu hala sorguluyorum kendimi. Tutunan olduğum kanaatindeyim. Okumak zor ama sonunda tutunamayanlar kitabı eşsiz bir anlam kazanıyor.

 • Polat Körmükçü (21.07.2018)

  Tutunamayanlar kitabını büyük bir hevesle aldım ama okuyamadım maalesef.

 • Emir Sandalcı (16.07.2018)

  Tutunamayanlar kitabı en çok yarım bırakılanlar arasında ilk sırayı alırken en çok okunacaklar arasında ise üçüncü sırada olması gerçekten tuhaf. Tutunamayanlar kitabı hakkında söyleyeceğim tek şey mutlaka okuyun beğeneceğinizden eminim.

 • Emel Özdenak (10.07.2018)

  Bana göre en çok yarım bırakılan kitaplar arasında kalan Tutunamayanlar aslında en çok okunması gerekenler arasında olmalı unutulanların üzülenlerin ve kenara itilenlerin doğruya yalan katmayanların romanıdır benim için bu nedenle herkesin yarım bırakmadan okumasını tavsiye ederim.

 • Yiğit Solmaz (06.07.2018)

  Edebiyatımıza katılan en nadide romanlardan biri de bana göre Tutunamayanlar oldu. Oğuz Atay kitaplarının neredeyse tamamını okumanın mutluluğu içindeyim. Mutlaka okumanız gereken gelmiş geçmiş en güzel edebiyat romanlarından biri.

 • Kağan Kaya (05.07.2018)

  Tutunamayanlar kitabı edebiyatımıza kazandırılmış en nadide eserlerden biri. Okumakta zorlansam da en sonunda bitirdim.

 • Ebru Abadan (04.07.2018)

  Tutunamayanlar kitabına başlamadan önce olumlu ve olumsuz tüm ön yargılardan kurtularak başlamalısınız.

 • Ümran Karaböcek (03.07.2018)

  Tutunamayanlar Türk edebiyatının başarılı kitaplarından biri. Okuduktan sonra kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz tutunan mı tutunamayan mı olduğunuza dair.

 • Bora Düşenkalkar (21.06.2018)

  Gerçek tutunamayanların okuduğunda haz aldığı ve aynı zamanda okunması en zor kitaplar listesinde yer alan bir Oğuz Atay eseridir Tutunamayanlar.

 • Esma Karaduman (11.06.2018)

  Tutanamayanlar kitabının büyük yazarı Oğuz Atay'ın aslında bir tutunan olduğu öğrendiğim bu kitap daha cazip geldi. Aylar sürdü bitirmem sakince usul usul okudum. Özüne derinine indim kitabın.

 • İrem Polatkan (28.05.2018)

  Geleneksel Türk Romanı çizgisinden çıkarak alışılmışın dışında yazılmış bu eser kavram endişesi yaratıyor. Okunması en zor roman olma özelliği taşır. Kitabın karakteri de birbirinden farklı kişiliklere sahip olması kurgusu ile en iyi eserlerden biri. Oğuz Atay romanında yeni bir üslup denemesi yapmış bunu oldukça iyi bir şekilde işlemiştir. Kitap anlaşılmakta zorluk çeken cümleler içeriyor. Tutunamayanlar sindire sindire okunması gereken bir eser. Ayrıca karakteri ve be karakterin isimleri ile olan uyumları da oldukça dikkat çekici. TRT Roman ödülü kazanan ilk eserimiz olması da hiç şaşırtmadı beni. Her kitaplıktan olması gereken bir kitap tutunamayanlar.