Uluslararası Hukukta Devletlerin Tanınması

(Slovenya, Hırvatistan ve Bosna-Hersek)

Ezeli Azarkan

Kitap Açıklaması

Bu çalışmada uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler perspektifinde devletlerin tanınması kavramı incelenmektedir. Bu bağlamda, bu kavramın tarihsel süreç içinde nasıl bir gelişim gösterdiği örneklerle açıklanmaktadır. Bu paralelde, niçin bazı oluşumların devlet olarak tanındığı, bazılarının ise tanınmadığı sorusunun yanıtı aranmıştır. Diğer yandan, yeni devletleri tanıma kararına etki eden faktörler ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Bu kapsamda, 19. yüzyıldan başlanarak, tanıma kavramının en yeni örnekleri olan eski Yugoslavya cumhuriyetlerinin tanınma süreçleri incelenmektedir.

Çalışmada örneklerle açıklandığı gibi, uluslararası hukuk bağlamında devlet olma koşullarını yerine getiren bir oluşumun devlet olarak tanınması zorunlu değildir. Benzer şekilde, tanıma da bir oluşumun devlet olabilmesi için tek başına yeterli değildir. Çalışmada da belirtildiği gibi, tanıma çatışmaların sona erdirilmesinde bir araç olarak kullanılmaması gerekmektedir. Tanınan bir devletin güvenliği, uluslararası barış ve güvenlik ortamının korunması, tanıyan devlet veya devletlerin sorumluluğundadır.

Çalışmada, Montevideo Sözleşmesinin getirmiş olduğu kriterlerin tanınacak devletlerde aranması gerektiği belirtilmektedir. Bunlara ek olarak uluslararası barış ve güvenlik konusunun bir devletin tanınıp tanınmamasında karar vericiler üzerinde etki eden önemli bir konu olduğu sonucuna varılmıştır.15,74 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055980368
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 241
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Ağırlık: 406
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.