Ulusların Düşüşü

Daron Acemoğlu, James Robinson
12 kişi
Kidega'nın Ulusların Düşüşü Kitap Yorumu
Daron Acemoğlu'nun kaleme aldığı eser ulusların başarılarını ve başarısızlıklarını temel prensipler altında sorguluyor. Güçlü ve güçsüz devletlerin vatandaşlarının verdikleri tepkilerin o ülkenin geleceğine dair belirleyici olduğunu savunuyor.

Kitap Açıklaması

Güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenleri.

"Tarih, kaderden ibaret değildir!"

Ulusların Düşüşü, tarih boyunca ulusların, özellikle de birbirine benzeyen ulusların ekonomik ve politik gelişmeleri arasında neden büyük farklılıklar olduğuna dair bir tartışma yürütüyor. Yazarlar kısaca "Neden bazı ülkeler zenginken bazıları yoksuldur?" şeklinde bir soru ortaya atıp, köleci toplumlar, feodalizm, sömürgecilik, kapitalizm ve sosyalizm uygulamaları arasında ilginç ve çok öğretici bir yolculuğa çıkıyorlar.

Sömürgeler, koloniler, devrimler ve kurtuluş hareketlerinin gölgesi, günümüze nasıl düşüyor...

Sanayi Devrimi, neden Moldovya'da değil de İngiltere'de başladı...

Kara Ölüm denilen Veba, kralları, lordları, serfleri nasıl etkiledi...

Toplumların elitleri ile en alttakiler arasında değişen ve değişmeyen ilişki biçimleri hangileridir...

Ulusların Düşüşü, dünyaya bakışınızı ve kavrayışınızı değiştirecek.Daron Acemoğlu Kitapları

47,00 ₺ %25
35,25 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786050918120
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 496
Basım:
Ebat: 14x23 cm
Çevirmen: Faruk Rasim Velioğlu
Ağırlık: 9.99e15
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Emre Kurtkan (03.06.2020)

  Kitabı yekten ya da sindirmeden kesinlikle okumayın. Zira çok fazla anlamayabilirsiniz. Çünkü destekledikleri ya da reddetmek istedikleri hipotezleri o kadar güzel destekliyor ya da çürütüyorlar ki en ufak dalgınlığınızda başa dönmek zorunda kalabilir ya da meseleyi yanlış yorumlayabilirsiniz.

 • Sercan Demir (25.11.2019)

  Günümüz gelişmiş ülkerinin neden gelişmiş olduğuna dair teorileri tartışıp kendi tezlerini tarihten örnekler ile birlikte açıklıyorlar. Aynı konular zaman zaman çok fazla tekrar edilmiş olduğundan sıkabilir. Ama ufuk açıcı nitelikte bir kitap. Ekonomi, iktisat öğrencileri mutlaka okumalı.

 • ezgi yüzbaşılar (28.10.2019)

  Ağır ağır sindire sindire okudum üzerinden biraz zaman geçtikten sonra notlar çıkartıp tekrar okumayı planlıyorum. Özellikle gençlerimizin mutlaka okuması gereken kitaplardan.

 • ozan yağmuroğlu (08.10.2018)

  Özgür Demirtaş'ın tavsiyesi üzerine aldım ve gerçekten çok memnun kaldım.Kitap içerisinde çok fazla ayrıntı var ama ilgisi olanlar için çok akıcı

 • Batuhan Eraslan (29.08.2018)

  kitap devlet yönetimi ve ekonomik dinamiklere bakışımı olumlu yönde etkiledi. bazı kısımlarda sıkıcılaşsa da genel anlamda güzel bir kitaptı. kitapta ekonomi, devlet yönetimi ve sosyoloji konuları örneklerle güzel işlenmiş.