Ümmü Gülsüm - Doğunun Yıldızı

Fikret Eroğlu
1 kişi

Kitap Açıklaması

Doğu'nun Yıldızı, Mısır'ın 4. Piramidi ve Mısır'ın Bülbülü olarak tanımlanan, ülkesinin gelmiş geçmiş en büyük ses sanatkârı Ümmü Gülsüm dünyanın birçok ülkesinde zamanın sihirli kollarında yolculuk yaparcasına aynı heyecan ve aşkla gönülleri coşturmaya devam etmektedir.

Seslerin en güzeli, Arap müziğinin Primadonnası, Mısır'ın dördüncü piramidi, Nil'in ölmeyen sesi, seslerin ölmeyen Nil'i, Ümmul Hüzün (Hüzünlerin Anası), Delta Bülbülü, Mısır'ın yüzü ve sesi, Kevkeb Eş'şark (Şark Yıldızı), halkın sadece es Sett (Hanım) diyerek içlerindeki saygıyı göstererek bilebildikleri en kibar sözcükle onurlandırdıkları mütevazı sanatçı Ümmü Gülsüm, Ömer Şerif'in deyimiyle her gün yeniden doğuyor...

Yazar bu çalışmasında, yüzyıllar boyunca şiire ve müziğe düşkünlükleri ile bilinen Arapların, geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran unutulmaz şarkıcısı. Zamanın sadece radyolarla kaplandığı eskide kalmış dünyanın sihirli sanatçının basit bir köyden başlayarak zirvelere çıkan yaşamının peşinde iz sürüyor. 1975 yılında öldüğünde, kahire caddelerini dolduran milyonlarca kişinin gözyaşlarında saklı hüzünlerin karşılığı Ümmü Gülsüm'ün sanat yaşamının izini sürmekle kalmayıp, yıllar geçmesine rağmen milyonlarca hayranı tarafından coşkuyla dinlenen şarkılarının tercümelerini Türk hayranlarının beğenisine sunuyor.

Onun sesi kuvvetlice çöken gece gibidir.
Kuşların toplanıp göğe yükselmesi gibi coşkuludur.
Ya da gümüş bir nehirde sükûn içinde süzülen tekne gibi.
Yatağına dökülen deniz suyu gibi.
Sesi, kalbime şifa veriyor.
Paul Giraldie

"O (Ümmü Gülsüm), her sabah 120 milyon insanın kalbinde yeniden doğuyor, Doğu'da Ümmü Gülsüm'süz yaşanan bir gün şenliksiz, karanlık geçiyor."

- Ömer Şerif

"Sanki az sonra sahneye çıkacak ve o asil duruşu ile detone olmadan art arda en zor parçaları seslendirecek."

- Ahmed Şefik KamilFikret Eroğlu Kitapları

30,00 ₺ %28
21,60 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Biyografi
ISBN: 9786057915054
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 304
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Kayhan Can
Ağırlık: 304
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Yahya Yavuz (24.06.2020)

    Ümmü Gülsüm... Sesiyle insanın yaşadığı tüm güzel anıları barındıran ,o anıları yeniden yaşatan... Ilık esen rüzgarın tene değişindeki zarifliği,yağmurdan sonraki toprak kokusunu içinde barındıran... Şarkılarının başındaki peşrevlerle insanı alıp bambaşka diyarlara götüren,en güzel hayalleri o peşrevlerde ve sesinde yaşatan… Seni anlatmaya ne kelimeler ne sayfalar ne kitaplar yeter… Seni dinlemek ne büyük şansmış meğer… Hakkında duyduğum her yeni bilgiden sonra sana olan hayranlığım arttıkça artıyor sığmıyor dağlara denizlere.Her dinlediğim şarkında yeniden doğuyorum güne ve geceye... İyi ki gelip geçmişsin bu dünyadan “Kevkeb-i Şark”(Doğunun yıldızı).