Unutulmaz Suikastlar

Kemalettin İsaoğlu

Kitap Açıklaması

Tarih genelde savaşları, galibiyetleri ve kahramanlıkları ele alır, ama bir o kadar da suikastlardan bahseder. Çünkü bazı suikastlar vardır ki, tarihi şahsiyetler o suikast ile anılır. Roma'nın en namlı imparatoru Sezar, savaşlarından ve kahramanlığından çok, kendisine yapılan suikast ile tanınır mesela. Sezar kadar, kendisine suikast yapan Brütüs de meşhurdur.

Bazı suikastlar tarihi değiştiren suikastlardır. Birinci Dünya Savaşı, bir suikast ile başlamış ve milyonlarca insan öldüğü gibi, dünyanın düzeni değişmiştir. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı François Ferdinand'ın, 28 Haziran 1914 günü Saraybosna'yı ziyaretinde bir Sırp milliyetçisi olan Gavrilo Principe tarafından öldürülmesinden bir ay sonra Avusturya-Macaristan Sırbistan'a savaş ilan etmiş, sonra kurulan ittifaklar dünyayı savaşa sürükleyince. yaklaşık 20 milyon sivilin öldüğü en korkunç savaş başlamıştır.

Suikastlar İslam Tarihinde de önemli yer tutar. Dört Halife'den üçü Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali suikastlar sonucu şehit olunca, Müslümanlar kendi aralarında kanlı savaşlar yapmak zorunda kalmış, daha sonra Emeviler ve Abbasiler saltanatı başlamıştır.

Selçuklu ve Osmanlı Devleti döneminde de önemli suikastlar yaşandı. Sultan Alparslan, Nizam-ül Mülk gibi Sultanlar ve vezirler Selçuklu döneminde suikast sonucu hayatlarına veda ettiler. Aynı yıllarda suikastçıların başı Hasan Sabbah, tarihin en tanınan suikastçısı oldu. Onun fedaileri büyük bir coğrafyada sayısız suikastlarda bulundu.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde de sayısız suikast girişimleri yapıldı ancak en akılda kalan Sultan Abdülaziz'in durumudur. İttihat ve Terakki zamanı ise en çok suikastların yapıldığı dönemdir.

Bu eser Jul Sezar'dan başlayıp, yakın tarihimizde yaşanan Cemal Kaşıkçı suikastına kadar, ülkemizde ve dünyada unutulmaz suikastları konu ediniyor.

İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.Kemalettin İsaoğlu Kitapları

30,00 ₺ %30
21,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786057003577
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 200
Basım:
Ebat: 13x21 cm
Ağırlık: 200
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.