Unutulmuş Sosyalist: Esat Adil

Esat Adil Müsteceplıoğlu'nun Hayatı, Mücadelesi ve Eserleri

Emin Karaca

Kitap Açıklaması

Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak Balıkesir'de dünyaya gelen Esat Adil, henüz çocuk denilecek yaşta Kuvayı Milliye Hareketi içinde nasıl ve neden yer aldı?
Ankara Hukuk'un ilk mezunlarından olan genç hukukçu Esat Adil, doktora için gittiği Belçika'da 2. Enternasyonal'in önderlerinden Emile Vandervelde'in görüşlerinden nasıl etkilendi?
Esat Adil ülkesine döndükten sonra; Balıkesir Halkevi Başkanlığı'nda günlük "Savaş" gazetesinin yayınında, "Savaş Kitapevi Yayınları" serisinde, Balya Maden İşçilerinin grevinde ve "Açlık Yürüyüşü"nde neler yaptı?
NAZİ orduları 1941'de Türkiye'nin batı sınırına dayandığında; Esat Adil, İmralı mahkumları ve dışarıdaki yurtseverlerle birlikte, Alman saldırısı ihtimaline karşı, Mudanya dağlarının gerisinde verilecek "gerilla harbi"ne nasıl hazırlandı?
1945 Martı'nda, dönemin tek sol muhalif gazetesi Tan'da Esat Adil'in "Adiloğlu" takma adıyla yazdığı kroniklere; Milli Şef İsmet Paşa'nın tepkisi neden "Susturun şu köpeği!" şeklinde oldu?
İllegalitedeki Türkiye Komünist Partisi, 1946'da legale çıkan kolu Türkiye Sosyalist Partisi'nin kuruculuğuna ve başkanlığına, Plenum kararıyla niçin Esat Adil'i getirdi? Plenum kararı ve protokole rağmen Doktor Şefik Hüsnü Değmer, ikinci bir sosyalist partisi kurarak niçin Esat Adil'in karşısına geçti?
1950 başlarında Esat Adil'in haftalık yayımladığı "Gerçek"le, Şefik Hüsnü Grubu'nun arkasında, Abidin Dino'nun içinde olduğu "Nuhun Gemisi" arasındaki çatışma niçin ve neden çıktı?
Esat Adil'in 1950'deki ikinci kez kurduğu Türkiye Sosyalist Partisi'nin ve günlük yayımladığı "Gerçek" gazetesinin sonu ne oldu?
Türkiye Sosyalist Partisi 1952'de kapatılıp, yöneticileri Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanırken, parti üyesi şair Atilla İlhan, Esat Adil'in aleyhinde nasıl "kamu tanıklığı" yaptı?

Araştırmacı-Yazar Emin Karaca'nın, uzun yıllar elinin altındaki bir konu olan Esat Adil'in hayatı, mücadelesi ve eserleri nihayet tamamladı. "Unutulmuş Sosyalist: Esat Adil"; 1904 ile 1958 arasında, dünyamızda 54 yılcık yaşayan Esat Adil ile ilgili yukarıda ve kitabın içinde sorulan pek çok soruya, objektif ve doğru cevaplar veriyor.Emin Karaca Kitapları

25,00 ₺ %23
19,25 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789753443944
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 414
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 379
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.