Uygarlığın Peşinde

Söyleyişi Beyhan Sunal Latif Mutlu Kitabı

Beyhan Sunal

Kitap Açıklaması

Uygarlık, öncelikle bir coğrafya, Latif Mutlu'ya göre... Atatürk'ün işaret ettiği Batı uygarlığı hedefini, kendi hayatında bizzat yaşamış. küçük yaşlardan itibaren memleketi Nazımiye'den batıya bakmış uygarlığı aramak için:

"Sürekli ilerlemek, sürekli hayatı yenilemek düşüncesi kafamıza girmişti. Bu, ta Nazımiye'den, küçüklükten beri bize verilmiş bir hedef gibiydi. Bizimkiler Orta Asya'dan, Horasan'dan batıya doğru gele gele Tunceli'ye yerleşmişler. Sonra Tunceli'den daha batıya, Elazığ'a gelmişiz. Zaten Atatürk hep söylüyordu, "Batı Uygarlığı" diye... Demek ki batıya doğru gidince daha uygarlaşıyoruz. Mesela Sivaslılar bana onun için çok daha ilerici gelmişti. Türkiye'nin kuzeybatısı en uygar, en zengin yer. Güneydoğu ise en fakir, en geri kalmış bölge."
Uygarlık, aynı zamanda bir eğitim meselesi... O yüzden olsa gerek, dönüp dolaşmış ama eğitim alanından vazgeçememiş Latif Mutlu. Bu kitap, uzun, renkli ve mutlu bir hayatın dökümü. Ama aynı zamanda, 1960'larda serbest olan özel üniversitelerde yöneticilik yaparken, 1970'lerde özel okulların devletleştirilmesiyle başlayıp 1990'larda yurtdışı üniversitelerden anlaşmalı kurslarla devam eden ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin kuruluşuyla sonuçlanan özel üniversite girişiminin, öncülerinden birinin ağzından anlatımı.45,00 ₺ %20
36,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054539550
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 408
Basım:
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 408
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.