Uygarlıklar Tarihi 1-2 Cilt

Öğrenci ve Öğretmenler İçin Çalışma Kitabı

Aydan Demirkuş, Dilara Kahyaoğlu, Elif Aköz, Hasan Sungur, Işıl Kandolu, Nilgün Yaman, Özge Küçükosman

Kitap Açıklaması

Tarih Vakfı, Ders Kitaplarında İnsan Hakları 3. (DKIH3) Projesi kapsamında Uygarlıklar Tarihi alanında öğrenci ve öğretmenler için iki adet çalışma kitabı hazırladı. Kitapları, Proje koordinatörü Gülay Kayacan'ın kolaylaştırıcılığında Dilara Kahyaoğlu, Nilgün Yaman, Aydan Demirkuş, Elif Aköz, Işıl Kandolu, Özge Küçükosman ve Hasan Sungur'dan oluşan yedi kişilik bir tarih öğretmenleri ekibi hazırladı. Yayına Gürel Tüzün, Gülay Kayacan ve Hazal Özdemir tarafından hazırlanan ve Uygarlıklar Tarihi I ve Uygarlıklar Tarihi II adını taşıyan kitaplar 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin ve tarih öğretmenlerinin sınıf içi etkinliklerinde kullanılıyor. Birinci kitapta: İlk İnsandan İlk Uygarlıklara, Mezopotamya (Sümer, Babil, Asur), Minos (Girit)-Miken-Yunan- Helen, İran (Medler, Persler, Sasaniler), Antik Hint Tarihi, Çin, Anadolu (Hitit, Lidya, Frigya, İyon, Urartu, Truva), Roma-Bizans (Hıristiyanlığın doğuşu), Doğu Akdeniz (Fenike, İbrani) ve Amerika (Maya, İnka, Aztek) konularında toplam seksen etkinlik yer alıyor. Etkinliklerin tamamı öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeyi; harita, metin ve film okuma ve yorumlama, binlerce, yüzlerce yıl öncesiyle bugünkü dünya ve toplumsal yaşam arasında ilişki kurma becerilerini artırmayı hedefliyor.

Aynı amaçlarla hazırlanan Uygarlıklar Tarihi II kitabındaki konular ise şöyle: Kültür ve kent üzerine kavramsal tartışmaların yer aldığı giriş etkinliklerini; "Bozkır, Göçebe ve Barbarlık Nedir?" başlığı altındaki etkinlikler takip ediyor. Toplam 45 etkinliğin yer aldığı ikinci kitapta "Atlı Göçebe Kültürü", "Ortaçağda Avrupa", "Bizans", "İslam Tarihi ve Uygarlığı", "Türk İslam Devletleri" ve "Haçlı Seferleri" yer alan diğer konulardır.

Tarih Vakfı, öğrenci ve öğretmenler için hazırladığı kitapları Milli Eğitim Bakanlığı'nın Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı başta olmak üzere ilgili birimlerine tanıtım amacıyla gönderdi. Kitabın liselerin kütüphanelerinde yer alması için dağıtım sürdürülüyor.Aydan Demirkuş Kitapları

55,56 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000028750
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 1
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Ağırlık: 555
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.