Uygulamada Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Suçları ve İlgili Mevzuat

Ela Kurt, Şahin Kurt

Kitap Açıklaması

İlk çağlardan beri bilinen ve kullanılan uyuşturucu maddeler, teknolojik yenilikler ve gelişmişlik düzeyi ile orantılı olarak, bugün tüm ülkelerin en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda, gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerde uyuşturucu madde kullanımı büyük boyutlara erişmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün rakamlarına göre, dünya uyuşturucu madde ticaretinin hacmi bugün yılda 500 milyar doları bulmaktadır. Bu miktar sorunun ne kadar önemli boyutlara ulaştığının açık bir kanıtıdır.

Uyuşturıcu madde sorununun çeşitli yönlerden değerlendirilmesi mümkündür. Ancak bizce en önemli yönü, bunun sosyal sonuçlarıdır. Uyuşturucu madde kullanımının toplum üzerinde yarattığı olumsuz etkiler sayılamayacak kadar çoktur. Uyuşturucu madde suçları üzerinde dururken, sanıkları suça iten sebepler ve uyuşturucu maddeyi kullanma, temin etme şekilleri her zaman ilgimizi çekmiştir. Bu ilgi bizi konuyu araştırmaya itmiş ve sonuçta bu eserin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu noktadan hareketle, konuya ilgi duyan ve araştırma yapan veya yasaları uygulama durumundaki idari ve adli makam ve merciilerle, değerli meslekdaşlarımıza faydalı olmayı amaçlayarak, uyuşturucu madde sorunu hukuki yönden incelenmiş, ülkemizdeki konuya ilişkin yasal mevzuata uygun olarak konu açıklanmaya çalışılmıştır.

765 sayılı TCK. 5237 sayılı kanunla tümüyle değiştirilmiştir. Bu değişiklikle uyuşturucu madde suçlarını düzenleyen hükümlerde önemli yenilikler getirilmiştir. Konular açıklanırken ilk bölümde öncelikle uyuşturucu madde kavramı ele alınmış, okuyucuya bilinen uyuşturucu maddeler detaylı olarak anlatılmıştır. Eserin ikinci ve sonraki bölümlerinde bu değişikliğe uygun olarak TCK. ve diğer kanunlarda yer alan uyuşturucu maddelere ilişkin hükümler tek tek ele alınarak incelenmiş ve konu sonlarına yeterince Yargıtay Kararları eklenmiştir.

Konu Başlıkları

Uyuşturucu Madde Çeşitleri ve Etkileri
Uyuşturucu Madde İmal, İthal ve İhracı
Uyuşturucu Madde Alınıp Satılması, Nakledilmesi
Uyuşturucu Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma ve Özendirme
Uyuşturucu Maddeleri Kullanma ve Bulundurma
İnfaz Kurumuna Uyuşturucu Madde Sokma
Esrar Temini İçin Kenevir Ekme
İzinsiz Haşhaş Ekme, Ham Afyon Üretme
Eczanelerin Usulsüz Uyuşturucu Madde Satması45,00 ₺ %8
41,40 ₺
Tedarik Süresi: 4 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944416474
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 478
Basım:
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 478
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.