Kitap Açıklaması

Her gece, hemen hemen her insan olağan dışı bir değişikliğe maruz kalır; uyanık bilincimizi terk ederiz veğ birkaç saat, uyku olarak ifade edilen bir durum içine gireriz.

Uyanma ile de o geçen saatler hakkında ya çok az şey hatırlarız ya da hiçbir şey hatırlamayız. Bazı nadir örnekler dışında, uykuda olduğumuzu değerlendiremeyiz ya da düşünemeyiz. Her ne kadar uyku unsunu her insan için geçerli ise de, birçok kişi tam bir uyku durumuna geçmek için zorlanmaktadır.

Tüm organizmalar, insanlarda görülen uyanıklık modeli ve günlük uyku benzeri, günlük aktivite ve dinlenme modeli gösterirler. Davranış ve ilgilerdeki değişiklikler gözlemlendiğinde, uyku araştırmacıları, uyku tarif etmek için birkaç yılla ilgili birkaç karakteristik ortaya koymuşlardır.

- Uyku, aktivitelerin azaldığı bir süreçtir.

- Uyku, insanlarda gözlerin kapanmasıyla relaks bir duruma geçilen tipik bir duruşla ilişkilidir.

- Uyku, harici uyarana ilgilinin azalmasının bir sonucudur.

- Uyku, yenilgi için nispeten kolay olan bir durumdur (kış uykusu ve koma gibi bilincin azalması dışındaki fark edilebilir uyku  durumları).

Uyku ve eşzamanlı fizyolojik değişiklikler ile alakası olan davranış değişikliklerinin gözlemlenmesine göre insanlarda uyku, EEG etkinlik örnekleri ve diğer psikolojik değişikliklere daşandırılmaktadır.15,74 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944079075
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 196
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 158
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.