Uyurgezerler

Avrupa 1914'te Savaşa Nasıl Girdi

Christopher Clark
1 kişi

Kitap Açıklaması

1914'e kadar görünürde müreffeh ve huzurlu olan Avrupa bir suikastın ardından nasıl hızla savaşa sürüklendi?

28 Haziran 1914 Pazar günü Arşidük Franz Ferdinand ve karısı Sophie Chotek, Saraybosna tren garına geldiğinde Avrupa barış içindeydi. Otuz yedi gün sonra ise savaştaydı. Bu savaş 15.000.000'dan fazla insanın ölümü, üç imparatorluğun yıkılması ve dünya tarihinin kalıcı olarak değişmesiyle sonuçlanacaktı.

Uyurgezerler, 1. Dünya Savaşı'na yol açan krizin nasıl meydana geldiğini ayrıntılarıyla ele alıyor. Yeni kaynaklara dayanarak ve Viyana, Berlin, St. Petersburg, Paris, Londra ve Belgrad'daki karar merkezlerinin arasında gidip gelerek savaşa giden yolu dakika dakika, heyecanlı bir dille anlatıyor. Christopher Clark, 1914 olaylarının habercisi olan yılları inceliyor ve sadece birkaç haftada krizi ileri safhalara taşıyan karşılıklı yanlış anlamaları ve hatalı sinyalleri mercek altına alıyor.

Avrupa'nın güç ve zenginlik merkezlerinden uzak bir bölge olan Balkanlar nasıl oldu da bu kadar büyük çaplı bir olayın merkezi haline geldi? Avrupa devletleri nasıl karşıt ittifaklar halinde örgütlendiler ve bunun sonucunda dış politikalarını nasıl yürütebildiler? Clark, kronik sorunlarla boğuşan bir Avrupa tablosu çiziyor; istikrarsızlık ve militanlığın hâkim olduğu, aynı zamanda başarısız politikacıların yönetiminde parçalanmış bir dünyayı gözler önüne seriyor. Modernlik ve akılcılıklarıyla övünen yöneticilerin krizden krize savrularak sonunda kendilerini savaşın tek çare olduğuna ikna etmelerine tanık oluyoruz. Titizlikle araştırılıp kaleme alınmış bir eser olan Uyurgezerler, modern zamanların en çok merak uyandıran dönemlerinden birini ustalıkla anlatıyor.

"Birinci Dünya Savaşı'nı hazırlayan nedenleri anlatan en anlaşılır eserlerden biri. Uyurgezerler, tutkuyla araştırılarak yazılmış, üstün bir tarihçilik örneği."

- Niall Ferguson

"Clark usta bir tarihçi. Hayati karar anlarını canlı bir şekilde anlatırken onları meydana getiren şartları da başarıyla resmediyor."

- The Wall Street Journal

"Harika… Tarihin en büyük gizemlerinden biri Avrupa'nın büyük devletlerinin Birinci Dünya Savaşı'na nasıl sürüklendiğidir. Uyurgezerler, bu önemli konu üzerine okuduğum en iyi kitap."

- Fareed Zakaria

"Birinci Dünya Savaşı'nın nedenlerinin harika bir anlatımı… Clark bu mantıksız çatışmayı tarihsel bağlamı içinde ustalıkla ele alıyor."

- The Guardian

"Sürükleyici olduğu kadar güvenilir bir eser… Clark, Avrupalı politikacılar arasındaki çekişmelerin canlı bir panoramasını sunuyor. ‘Tetikte ama kör' olan kahramanların akıl almaz bir dehşete sürüklenişine tanık olurken bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız."

- The Independent

"Önemli bir kitap… Konu üzerine yazılmış en etkileyici ve merak uyandırıcı çalışmalardan biri."

- Max Hastings, Sunday Times

"Mükemmel… Üstün bir araştırmacılık örneği olmasının yanı sıra güzel bir üslupla kaleme alınmış. Birinci Dünya Savaşı'nın nedenleri üzerine yapılan hiçbir analiz bu muhteşem eseri geçemeyecek."

- Ian Kershaw, BBC History

"Yeni bir dev eser… Aydınlatıcı, hatta devrimsel… Clark, açıklanamayan birçok şeyi açıklayarak harika bir iş başarmış."

- Boston Globe

"Titizlikle araştırılmış, harika düzenlenmiş ve akıcı bir dille yazılmış bir tarih çalışması."

- The Quarterly Journal of Military History

"Son derece kapsamlı ve sıkılmadan okuyacağınız bir kitap… Clark'ın başarılı tarihçiliği sayesinde anlıyoruz ki geçmiş sadece başlangıçmış… Fikir, sağlam araştırmacılık ve isabetli tespitler bakımından bu kitap bir başyapıt."

- Harold Evans, The New York Times Book Review

"Bu konu daha önce hiç bu kadar kapsamlı ve ikna edici bir şekilde ele alınmadı… Clark'ın akıcı ve renkli bir dili var."

- The Daily Beast

"Harika bir kitap… Savaş öncesi krizi geniş bir bağlam içerisinde başarıyla anlatıyor."

- Slate

"Mükemmel… Clark'ın başarısı, savaş öncesi dönemin diplomatik manevralarını bir oyun kuramı alıştırmasına benzeterek anlatmasında yatıyor."

- The Economist

"Clark'ın anlatım becerisi, felsefi farkındalığı ve kaynaklarına olağanüstü hâkimiyeti Uyurgezerler'i bu hassas konunun nasıl ele alınacağı konusunda örnek bir çalışma yapıyor. Birinci Dünya Savaşı'nın nedenleri üzerine bildiğim en iyi kitap."

- Thomas Laqueur, The London Review of Books

"Kusursuz bir araştırma, kışkırtıcı argümanlar ve zarif bir üslup… Uyurgezerler, alanında örnek bir eser."

- Sunday Times Books of the Year

"1. Dünya Savaşı'nın nedenlerini ele alan bu sürükleyici eser, alanında yeni bir standart olmayı hak ediyor."

- Foreign Affairs

"Bu konu üzerine yazılmış tartışmasız en iyi kitap. Titiz araştırmacılık, duyarlı analizler ve zarif bir üslubu birleştiren ender güzellikte bir eser. Kalitesine hayran kalacaksınız. Akademisyenlere not: İyi bir tarih kitabı aynı zamanda iyi bir hikâye olabilir."

- Washington Post

"Tarih çalışmalarına çok değerli bir katkı."

- Times Higher Education91,67 ₺ %30
64,17 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: The Sleepwalkers: How Europe Went to War in 1914
ISBN: 9786052991619
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 704
Basım:
Ebat: 155x235 cm
Çevirmen: Cem Demirkan
Editör: Ömer Çiftci
Ağırlık: 704
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.