Va'd Va'id Ekseninde Hulf

Hamdi Akbaş

Kitap Açıklaması

Biz bu çalışmamızda insanın Allah ile olan ilişkisine temel teşkil edecek Allah'ın kelamında / sözlerinde durup durmayacağı, bunda bir değişiklik yapıp yapmayacağı ve insanlar için önceden belirlediği va‘dve va‘îdinî yerine getirip getirmeyeceği gibi meseleler hakkında varit olan nasları ve bu nasların şimdiye kadar nasıl algılandığını tespit etmek istiyoruz.

Konumuzu işlerken araştırmamızı üç bölümde ele aldık. Birinci bölümde va‘d, va‘îd ve değişmezlik ifade eden Kur'anî kavramları inceledik.

İkinci bölümde özellikle Kur'an'da Allah'ın kelamında değişmezlik ifade eden ayetlerin yanında Onun va‘d ve va‘îd bildiren sözlerini ve bu sözler üzerine dile getirilen yorumları belirlemeye çalıştık. Bu bağlamda Allah'ın asla bir kimseye zulmetmeyeceğini bildiren ayet ve yorumlara da dikkat çekerek O'nun mutlak adaletinin ne şekilde gerçekleşebileceğini açıklamaya çalıştık.

Üçüncü bölümde ise Allah'ın kelamındaki değişmezliğin inanç bağlamında hangi konulara uygulanabilir olacağını ortaya koymaya çalıştık. Bu çerçevede özellikle sünnetullah, fıtratullah, sıbğatullah, şefaat, beda' ve Allah'ın va‘dve va‘îdinden cayıp caymamasının imkanı gibi konuları kelamî perspektiften inceledik.Hamdi Akbaş Kitapları

23,00 ₺ %5
21,85 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786052581834
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 182
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 182
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.