Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun?

İlmin, Aydınlanmanın ve Anlamın Felsefesi

Farabi
3 kişi

Kitap Açıklaması

“Düşünmek ruhun kendi kendiyle konuşmasıdır...”

Türk bir ailenin çocuğu olarak bin yüz elli yıl önce dünyaya gelen ve hayatı boyunca müzik, felsefe, botanik, matematik ve mantık alanında sayısız eserler kaleme alan Farabi, ilim ve düşün dünyasında “öğretmen” kabul edilen Aristoteles’ten sonra “ikinci öğretmen” kabul edilmiştir.

Sadece filozofları değil, sayısız bilimadamını da derinden etkilemiş, akımların ve icatların ilham kaynağı olmuştur.

Varlıklı bir ailenin ferdi olarak saraya yakın olmasına rağmen siyasi iradeyi tamamen reddedip kendini ilme adamıştır. Günde yalnızca bir öğün yemekle hayatını sürdüren Farabi, zamanının her saniyesini ilimle geçirmeye gayret göstermiştir.

Çünkü Farabi’ye göre insan ilmi aramakla mükelleftir. İlmi bulmak, onu öğrenmek ve onu anlatmak zorundadır.

İlim Çin’de bile olsa kalkıp peşine düşmek gerekir. İnsan ilim için yaşamıyorsa ıstırap içinde, anlamsız ve mutsuz bir ömür geçiriyordur. Çağımız insanının anlamlı ve anlamsız gayretleriyle yüzleşmesi ve yeniden bir yaşam kurgusu inşa etmesi açısından Farabi’nin ilham dolu hayatı ve çalışmaları örnek alınacak niteliktedir.

Farabi Kitapları
15,00 ₺ %30
10,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053117728
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 120
Basım:
Ebat: 11x18 cm
Editör: Devrim Yalkut
Ağırlık: 120
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Betül Göknil (07.05.2020)

    ''Var Mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun'' sözü Arabi'ye ait Farabi bile değil. Farabi'den iki söz paylaşmış olan yazar sadece kendi düşünceleri ile Farabi'yi anlattığını sanmış. Okuduğum en kötü kitaptı. Yayına hazırlayan yerine direkt olarak yazar deseniz de olurmuş. Farabi'den çok onun sözü geçiyor resmen. Yayınevi'nin de diğer kitapları böyleyse okumaya gerek yok. Zaman kaybı.