Velodrom Sincapları

Christian Lax
1 kişi

Kitap Açıklaması

"İşgal yıllarındaki Paris'te her sınıftan insanın bir araya geldiği, bisikletçilerin yarıştığı, bahislerin oynandığı, dedikoduların savrulduğu, ‘cennet' olarak anılan bir spor tapınağı olmuş ‘Kış Velodromu'. 1942 yılında binlerce insana Ausschwitz Ölüm Kampı'nın ilk durağı olan pistin kulvarlarına, her biri kendi çizgisinde yürüyen iki kardeşin öyküsü sıkışmış. Tarihin en karanlık dönemlerine ait bu hikayeyi bir solukta okudum, o ahşap zeminli karanlık velodromda zamana karşı yarışırmış gibi"

- Prof. Dr. İrfan Türetgen

"2. Dünya Savaşı'nda, Alman işgali altındaki Paris'in Kış Velodromu ‘Vel' d'Hiv'de geçen bu hikaye, hem işgal altındaki kente hem de en kadim spor disiplinlerinden birinin tarihi hakkında okuyucuya yeni bilgiler ve taze bir perspektif sunuyor. 80'li yılların sonundan bu yana bizim ülkemizde bir velodrom yok. Bu çizgi roman, pist bisikletinin geçmişini tanımamıza olanak sağlarken ülkemizde yeninden velodrom yapılması ve bisikletçi yetiştirilmesi için de umarım bir kıvılcım görevi görür"

- Sarper Günsal – Bisiklet Yorumcusu

"Yaşanmış olaylarla kurgulanmış bu öyküde, aynı zamanda bir ulusun kendi tarihi ile yüzleşmesine de tanık oluyoruz. ‘Vel' d'Hiv'in hikayesi, 1930'lu yılların efsanevi pistçisi Albert Richter, şampiyon boksör Marcel Cerdan, Robert Oubron, Jean Robic gibi bir döneme damgasını vurmuş sporcuları yad etmemiz için de büyük bir fırsat"

- İbrahim Yılmaz – Cyclist Türkiye Genel Yayın Yönetmeni

Christian Lax, Velodrom Sincapları kitabı ile 1930'lu yılların en önemli velodromu olan Vel' d'Hiv'in (Kış Velodromu) kapılarını bize tekrar açıyor ve İkinci Dünya Savaşı döneminde Veldiv'de yaşanan gerçek olayları muhteşem çizimleri ile anlatıyor. Aynı zamanda okura pist bisikleti ve pist yarışları hakkında detaylı teknik bilgiyi de sunan Velodrom Sincapları, adını Paris'in en büyük velodromunda yarış kazanan şampiyonlara verilen "Sincap" takma adından alıyor. Bu eser, bir döneme damgasını vurmuş sporcuları yâd etmemiz için de bize büyük fırsat sunmaktadır.65,00 ₺ %15
55,25 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056810503
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 88
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Ağırlık: 88
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.