Yabancı

Albert Camus
Can Yayınları
4 kişi
Kidega'nın Yabancı Kitap Yorumu
Topluma ve insanlara yabancı değil toplum tarafından yabancılaştırılmış bir adamın kısa hikayesi süsten uzak yalın bir dille suç, ceza, aile ve tanrı konularını bütün nesnelliği ile okuyucuya aktarılmıştır. Kahraman Mersault tepkisizliğin ve kaygısızlığın vücut bulmuş hali olarak karşımıza çıkar bu romanda. Toplumun kendine benzetemediği bireyleri öğütme mekanizmasını irdeleyen, ""onların"" istediği gibi olmayan bütün yabancıların öyküsü...

1942'de yayımlanan Yabancı, romanca, tiyatro yazarı ve düşünür olarak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yalnız Fransa'da değil tüm dünyada kuşağının sözcüsü ve yol göstericisi olarak kabul edilen Albert Camus'nün, ilk ve en çok ses getiren yapıtıdır. Romanda, bir Arap'ı öldüren ama bu suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir "yabancı" aracılığıyla, 20. yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşma anlatılır.

Bir türlü ele geçirilemeyen "anlam"ın sürekli aranışını, bilincin toplumdan ve dış dünyadan kopuşunu, topluma yabancı duran kahramanın çevresiyle ve toplumla arasındaki çatışmayı anlatan roman, büyüleyici gücünü arka plandaki derin ve suskun acıdan alır. Camus, genç kahramanı Meursault'nun dış dünya ile arasına koyduğu mesafeyi, kendine ve topluma yabancılışmasını, annesinin ölümü dahil her şeye nesnel bir biçimde yaklaşmasını büyük bir ustalıkla dile getiriyor.

Albert Camus Kitapları
15,00 ₺ %40
9,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
30 TL üzeri kargo bedava Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Türü: Edebiyat, Roman
Orijinal Başlık: L'Etranger
ISBN: 9789750724756
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 110
Basım: Kasım 2017
Çevirmen: Samih Tiryakioğlu

Albert Camus Hakkında

Albert Camus Kimdir?Albert Camus 1913 yılında Cezayir’in küçük bir kasabasında dünyaya gelmiştir. Yoksul bir ailede dünyaya gelen Camus’un babası I. Dünya savaşında cephede yaşamını yitirmiştir. Büyük...

Yabancı Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Koray Solmaz (07.11.2018)

  Yabancı ülkemizde de çok fazla okunan bir eserdir. Özellikle idam karşıtı en sert romanların başında gelmesi de kitabı ayrı bir okuma isteği uyandırdı bende. Bu nedenle kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

 • Deniz Adan (29.08.2018)

  Kitapta çok fazla altını çizdiğim yer oldu. Camus gerçekten de değerli bir yazar ve daha çok okunmayı hak ediyor. Baş kahramanımız Meursault'a mahkeme tarafından verilen ölüm cezasından sonra Camus'nun bu cezayı eleştirdiği kısımlar da oldukça etkileyiciydi.

 • Atakan Tazegül (28.08.2018)

  Yabancı kitabı gerçekten de büyüleyici bir kitap. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • Yelda Öztürk (16.08.2018)

  Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kendini hayattaki her şeyden soyutlayan ,yabancılaşmış bir adamın hayatını anlatıyor. Farklı bir anlatım tarzı vardı.

 • Ebru Özdoğan (13.08.2018)

  yazarın okuduğum ilk kitabı idi son olmayacak.

 • Esma Başoğlu (13.08.2018)

  Albert Camus'un okuduğum ilk kitabı idi ve gerçekten tek kelime ile mükemmeldi. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • Berkay Akaydın (02.08.2018)

  Ceza ve aile suç, tanrı aslında her biri konuşulmaktan kaçınan konulardan. Ama bence Yabancı kitabı herbirini öyle güzel ele almışki. Az sayfalı oluşuda kitabı tek seferde bitirtiyor.

 • Burcu Akay (02.08.2018)

  okumak için geç kaldığım okuduktan sonra etkisinden kurtulamadığım bir baş yapıt.

 • Bartu Dağlaroğlu (21.07.2018)

  Türk edebiyatında idam karşıtı en sert romanlardan kabul edilir Yabancı.

 • Esma Süleymanoğlu (16.07.2018)

  Toplum tarafından yabancılaşmış bir adamın hikayesi olan Yabancı, Albert Camus tarafından akıcı bir şekilde kaleme alınmış ve kimsenin istediği gibi olmak istemeyenlerin öyküsü diyebilirim. Teşekkürler Kidega

 • Koray Keçeci (12.07.2018)

  Yüzyılımızın en iyi yazarlardan bence Camus. Yabancı kitabını okuduktan sonra bu kanıya vardım.

 • Ege Adıvar (10.07.2018)

  Öyle bir gün gelir ki insan kendine dahi yabancı olur yazar, Albert Camus Yabancı adlı eserini mutlaka okumalısınız.

 • Sinem Kasapoğlu (05.07.2018)

  İnsanların hayatlarında zaten var olan olguları yabancı adlı kitabın da kaleme alan Albert Camus'a olan hayranlığım sanırım hiç bitmeyecek.

 • Şahnur Elçiboğa (28.06.2018)

  110 Sayfalık bir şaheser Yabancı kitabı. İnce olduğu için tek oturuşta okumak kitaba haksızlık olur. İyice anlayarak kavrayarak okunmalı bence.

 • Armağan Uca (25.05.2018)

  Kısa bir roman olmasına rağmen kitap konusu bakımından oldukça derin mesajlar sunuyor. Bir kaç saatte bitebilir ama etkisi uzun süre sizinle yaşar. Yabancı kitabı yazarın en iyi kitabıdır bence.