Yakın Dönem Amerikan Dış Politikası Teori ve Pratik

Ahmet Öztürk, Cenap Çakmak, Cengiz Dinç

Kitap Açıklaması

Yakın Dönem Amerikan Dış Politikası, oldukça mükemmel sayılabilecek bir dış politika mirasına sahip olan ABD'nin Soğuk Savaş sonrası uluslararası ilişkilerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu dönemin ilk yıllarında tek kutuplu dünyanın süpergücü ilan edilen ABD'nin bu süreçte belli başlı konu ve alanlarda yaptığı dış politika tercihlerinin analiz edildiği çalışmada ABD'nin dış politika yapımında etkili olan kurum, aktör ve ilkelerin yanısıra ABD'nin bölgesel ve ikili ilişkileri de incelenmiştir.

11 Eylül'ün etkisinin de ayrıca değerlendirildiği kitap son olarak ABD'nin bir süpergüç olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği sorusuna cevap verecek örnekleri de tartışmaya açmaya çalışmıştır.

Özellikle üniversitelerin uluslararası ilişkiler bölümlerinde dış politika -spesifik olarak da Amerikan Dış Politikası- derslerinde ders kitabı olarak değerlendirilebilecek olan kitap umulur ki ayrıca dış politika konularına ilgi duyan başka disiplin mensuplarının ve de genel okuyucunun da en azından bazı sorularına cevap verebilir niteliktedir.Ahmet Öztürk Kitapları

38,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9786051331065
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 480
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Ağırlık: 751
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.