Yaşamda ve Yargıda Devrimci Duruş Halit Çelenk - DVD'li

Rona Aybay

Kitap Açıklaması

Yaşamda ve Yargıda Devrimci Duruş Halit Çelenk adlı kitapta 70'e yakın yazarın, Halit Çelenk üzerine yazdıklarını bulacaksınız. Bu yazarların her biri; hukuk,siyaset, basın,üniversite,sanat, kültür gibi alanlarda Türkiye'nin yakın tarihinde yeri ve etkisi olmuş aydın insanlar ... Halit Çelenk, çoğunun en zor zamanlarında yanında olmuş, olağanüstü dönemlerin yargı organları önünde en güç koşullarda savunmalarını üstlenmiş, ama kimi zaman da, hapishanede koğuş arkadaşı olarak birlikte yatmış!...

Her kişi gibi, Halit Çelenk de çeşitli açılardan değerlendirilebilir tabii ...Bu 70'e yakın yazıda, her yazar kendi açısından bir değerlendirmesini yapıyor Halit Bey'in...Kimi yazar daha duygusal, kimi yazar daha gerçekçi... Yazıların bazısında Halit Bey'in ‘hukukçu' yönü vurgulanıyor, bazısında ise ‘insan' yanı öne çıkıyor. Kimi yazar da, Halit Bey'in "sosyalist" kimliğine ağırlık veriyor. Ama, bu yazıların hepsinin toplamından ortaya çıkan bir tek sonuç var: Halit Çelenk, ciddi, dürüst, tutarlı, en zor koşullar altında bile güvenilir bir insan ve nice çilelerle dolu aşamalardan , çetin sınavlardan geçip, çelikleşmiş dört dörtlük bir hukukçu...

Halit Çelenk meslek yaşamının en yoğun yıllarını yaşadığı dönem, Türkiye'nin çok şiddetli toplumsal ve siyasal çalkantılardan geçtiği bir dönem. İşte bu ortamlarda, Halit Bey'in hukuk, demokrasi ve insan hakları savunucusu olarak üstlendiği görevlerin çetinliği daha bir belirginleşiyor.Hele, olağanüstü dönemlerde ortaya çıkan türlü kaypaklıklar, ihanetler, ahmaklıklar, döneklikler düşünülürse, Halit Bey'in sağlam kişiliği, insanın gözünde anıtlaşıyor; içimizi aydınlatan bir umut, gelecek kuşaklara övünçle göstereceğimiz saygın bir örnek oluşturuyor.

Halit Bey'in Şekibe Hanım'la evliliği de, bu saygın yaşamın bir başka örnek yönünü simgeliyor. Hukuk Fakültesindeki öğrencilik yıllarında başlayan Halit- Şekibe yakınlığı, siyasal görüşte, eylemde; hukuk savaşımında omuz omuza bir yaşam birlikteliğine dönüşüyor.

Halit Çelenk, bir hukukçu; çok iyi bir hukukçu hem de... Ama ‘hukuk'u sadece bir meslek alanı olarak görmenin dar kalıpları içinde kalmıyor. Hukukçu olarak, "var olan" hukuk kurallarını, kanun maddelerini çok iyi izliyor, değerlendiriyor; ama ufkunu hep geniş tutup, o kuralları, insanlığın geleceğinin daha aydınlık, daha mutlu olmasına katkıda bulunacak yönde değerlendirip, yorumluyor. Başka bir deyişle, "kanun"u gözardı etmiyor ama hep "hukuk"u arıyor; "var olan"ı, "olması gereken"e ulaştırmaya çalışıyor.

Bu bir savaşım... Bu savaşımda, Halit Bey'in karşısında hukuku ciddiye almayan, yasa maddelerinin sözüne takılıp, çağdaş yorumlarla onları aşmaya çalışmayan; giderek, hukuku zulmün, baskının basit bir aracı olarak görenler var. Üstelik bunların çoğu da "hukuk diploması" almış kişiler.

Halit Çelenk ise; hukuk tanımazlığın, dar görüşlülüğün adeta, taştan bir duvar gibi karşısına dikildiği zamanlarda bile hep, olgun ama dirençli bir tavırla görevinin gereğini yerine getirmiş bir örnek ve saygın bir kişilik olarak kalmayı başarıyor.

DVD'de ise kitapta yer alan söyleşinin görüntü kaydını, konularla ilgili çeşitli fotoğrafları ve Halit Çelenk'in yazmış olduğu kitapların kapaklarını da görebilirsiniz.Rona Aybay Kitapları

13,52 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789753482134
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 231
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 231
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.