Yazılmayan Tarih - Anılarım

Ali Rıza Erenler, Karerli Mehmet Efendi

Kitap Açıklaması

Karerli Mehmet Efendi, bu kitabın sunuş kısmında şöyle yazıyor: 'Degerli okurlarıma sunduğum bu yapıt, ne bir roman ne de bir tarih niteliğindedir. Ama tarihi olaylarla iç içedir. Bu yapıtta sadece duyduklarım, yaşayıp gördüklerim ve araştırmalarımla elde edilen belgeler dile getirilerek bölgenin son yüzyıllık sosyal ve siyasal olayları sergelemektedir.

Karerli Mehmet Efendi, çocukluk yıllarından başlayarak yaşamının son yıllarına kadar anılarını yazılı hale getirirken kendi yaşamı etrafında, bir bölgenin ekonomik, sosyal, siyasal durumunu anlamamıza olanak yaratmış.

Bu kitap, 1. Dünya savaşı, Sivas Kongresi, cumhuriyetin kuruluş yılları, İstiklal Mahkemeleri, Koçgiri Direnişi, Şeyh Sait olayı, Dersim Kırımı, Dersim Mebusu Hasan Hayri Bey'in idam edilişi derken bir bölgenin tarihsel olaylarını bizzat yaşamış, birçok tarihsel karakter ile yakın ilişkiler içinde olmuş Karerli Mehmet Efendi'nin özenli, hassas kaleminden oluşmaktadır.
Karerli Mehmet Efendi'nin defterine yazdıkları, bir yerlere iliştirdiği notları ve oğluna anlattığı anıları yine kendisinin vasiyeti üzerine oğlu Ali Rıza Erenler tarafından derlendi ve bu kitap oluşturuldu.27,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055293116
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 438
Basım:
Ebat: 13,5x20 cm
Editör: Devrim Tekinoğlu, Runerm Erenler
Ağırlık: 436
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.