Yeni Başlayanlar İçin Lazca Ders Kitabı: 1

Lazuri Dersepe 1 - Lazca Dersler 1

İsmail Avcı Bucaklişi

Kitap Açıklaması

Lazca ders kitabı hazırlama süreci 1930'lara kadar geri gider. İskender Tzitaşi, 1930'ların Sovyetler Birliği, Abazistan Özerk Cumhuriyeti'inde okullarda okutulmak üzere Lazca ders kitapları hazırlayan ilk kişidir. İskender Tzitaşi, hazırladığı ders kitaplarında, Laz alfabesini, fen bilgisini, hayat bilgisini, matematiği ve Sovyalist ideolojiyi Lazca anlatıyordu. Lazca ders kitabı adına elimizde bulunan tek örnek Tzitaşi'nin çalışmalarıdır.

Türkiye'de, bir resmi kurumda ilk Lazca ders 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'nde açılmıştır. Hiç şüphesiz, üniversite gibi bir kurumda seçmeli dahi olsa Lazca derslerin başlaması, Lazca için umut verici olduğu kadar, Lazca ders materyali hazırlama konusunda da öğretici ve motive edici olmuştur.

Bu arada, Laz Enstitüsü'nün girişimi ve hazırladığı müfredatın kabulü ile 2013-12 Eğitim-Öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda seçmeli Lazca dersleri başlamış oldu. Ortaokul 5, 6, 7, ve 8. sınıflardaki seçmeli Lazca dersler için bu müfredata göre kitaplar hazırlanması ve derslerin buna göre işlenmesi gerekiyor. Bu gelişme Lazca açısından hayatı ödeme sahiptir.

Lazca öğretme amacını taşıyan ders kitabı yazımı henüz çok yeni bir alandır. Lazcanın nasıl öğretilebileceği, dil öğretiminin hangi konudan başlayacağı araştırmaya, deneyime muhtaç konulardır. Kısaca, her türden ders materyalleri ve ders kitabı artık Lazca için bir ihtiyaç haline gelmiştir.18,52 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054567133
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 158
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Ağırlık: 269
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.