Yitip Giden Hayat

Celal Al-i Ahmed

Kitap Açıklaması

Çağdaş İran Edebiyatı dizimizin ilk kitabı olan Yitip Giden Hayat, Celâl Âl-i Ahmed’in öykülerini biraraya getirmekte. Çağdaş İran öykücüleri arasında hem kişiliği hem de sanatı itibarıyla farklı bir yere sahip olan yazarın eserleri en çok okunanlar arasında yer almıştır. Onun farklılığı ve özgünlüğü hareketli, çalışkan, eleştirel, daima araştırıcı ve sorumluluk sahibi kişiliğinden kaynaklanmaktadır. O bu haliyle sadece öyküler yazan bir aydın değil, 1940-1960 yılları arasında İran’da yaşanan bütün kültürel, toplumsal ve siyasi olayların içinde yer alarak yaşadığı toplumun ve ülkesinin kaderine yön vermeye çalışmış, aydın olma sorumluluğunu korkusuzca yerine getirmiş bir portre sahibidir.

Celâl Âl-i Ahmed, toplumdaki ahlâkî yozlaşma, cehalet, bağnaz din anlayışı, hurafeler, halkın çektiği sıkıntılar, yönetici sınıfın işgüzarlıkları ve sömürü düzenini eserlerinde oldukça gerçekçi ve eleştirel bir yaklaşımla, yer yer hicvederek zekice işler.

Yitip Giden Hayat kendine özgü sade ve akıcı diliyle, olayları olduğu gibi gösteren gerçekçi bakış açısıyla İran edebiyatını temsil eden bir eser hüviyetine sahiptir. Her bir hikâyede zulme, hayatın keder ve sıkıntılarına eşlik eden belli belirsiz ümit, adeta insan varoluşunun bir iç sesi olarak kendini duyurmakta ve hayatın kuvvetle atan nabzı hâline gelmekte.

Celal Al-i Ahmed Kitapları
24,00 ₺ %25
18,00 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059268783
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 168
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Umut Başar
Ağırlık: 168
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.