Yönetim Muhasebesinde Çağdaş Yaklaşımlar

Elif N. Demircioğlu

Kitap Açıklaması

Günümüz rekabet ortamında işletmelerin rekabet üstünlüğü kazanarak pazar paylarını ve bunun sonucu olarak karlılıklarını arttırmada temel rekabet avantajı unsurlarından birisi kalitedir. Dolayısıyla işletmelerin müşteri memnuniyeti yaratarak satışlarını ve bunun sonucunda karlılıklarını arttırabilmelerinde yüksek kaliteli ürünleri sunması oldukça önemli olmaktadır.

Kalite, müşteri beklentilerine uygunluk olarak tanımlanabilmektedir. Bu doğrultuda işletmenin üreteceği ürünlerin, işletmenin hedef kitlesi olan müşterilerinin beklentilerini karşılayacak ürünler olması gerekmektedir. Bu sayede işletmeler müşteri memnuniyeti sağlayarak karlılıklarını arttırabileceklerdir. Kaliteyi sağlamanın ve dolayısıyla kusurlu ürünleri ortadan kaldırmanın işletme için elbette birtakım maliyetleri söz konusudur ki bunlar kalite maliyetleri olarak nitelendirilmektedir. Kalite maliyetleri önleme, değerlendirme, iç ve dış başarısızlık maliyetleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Geleneksel olarak bilinenin aksine, kalite için yapılan yatırımlar arttıkça kalite maliyetleri artar bakış açısı bugün yerini, kaliteyi sağlamak ve kusurlu ürünleri önlemek yoluyla toplam kalite maliyetlerinde önemli tasarruflar sağlanabileceği bakış açısına bırakmıştır. Öyle ki yapılan araştırmalar, önleme faaliyetlerine yapılan yatırım ile değerlendirme ve başarısızlık maliyetlerinin azaldığını, bu sayede toplam kalite maliyetlerinde azalma olduğunu göstermektedir.

23,00 ₺ %22
17,94 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059374019
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 124
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 219
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.