Yurdakök Pediatri - Kısım 8: Beslenme Kısım 9: Kalıtsal Merabozlima Hastalıkları

Kolektif

Kitap Açıklaması

Hem Çocuk hem de Erişkin Hastayla İlgilenen Hekimler İçin Son Derece Önemli ve Kütüphanelerinde Bulunması Gereken Muhteşem Eser.

"Yurdakök Pediatri" nin 30 yazar tarafından hazırlanan 373 sayfalık kısmı (Kısım 9) "Kalıtsal Metabolik Hastalıklar" a, 11 yazar tarafından hazırlanan 75 sayfalık kısmı (Kısım 8) "Beslenme" ye ayrılmıştır. Kitabın bu kısımlarının ayrı basımının yapılmasının konu ile ilgilenenlere kolaylık getireceği düşünülerek beğeninize sunulmuştur.

Son yıllarda kalıtsal metabolik hastalığı olan çocukları yaşatılmasıyla giderek daha fazla erişkinde sorunun görülmesi, bazı kalıtsal metabolik hastalıkları ise sadece erişkin yaşlarda bulgu vermeleri nedeniyle kalıtsal metabolik hastalıklar erişkin hastalarla ilgilenen hekimler için de önemli bir konu durumuna gelmiştir.

Özellikleri:

• Kalıtsal metabolik hastalıkların yaklaşık dörtte biri yenidoğan döneminde bulgu verir. Bu nedenle kalıtsal metabolik hastalıkların yalnız yenidoğan ve küçük süt çocuklarında akla gelmesi yanlıştır.

• Bu hastalıklar doğuştan olmakla birlikte belirtilerin yaşı, metabolik bozukluğun derecesine göre farklıdır; geç çocukluk döneminde, adolesan çağda ya da yetişkin yaşta klinik bulgu veren hastalarda metabolik hastalık hiç akla gelmez.

• Kalıtsal metabolik hastalıklar erişkin dönemde daha çok atipik psikoz, depresyon, açıklanamayan koma, periferal nöropati, serebellar ataksi, spastik paraparezi, demans, hareket bozuklukları ve epilepsi gibi nörolojik ve psikiyatrik bulgularla ortaya çıkar.

• Erişkinlerde serebral iskemik lezyonların %30'una yakınında neden bulunamaz. Halbuki neden kalıtsal metabolik hastalıklar olabilir.

• Çocuklarda bulgu verdiği düşünülen bazı kalıtsal metabolik hastalıklar sadece erişkinlerde ortaya çıkabilir.

• Daha da ilginci bazı kalıtsal metabolik hastalıkların hafif tiplerinde hastalığın tek bulgusu bazı besinleri sevmemektir.

175,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Eğitim
ISBN: 9789752777194
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 468
Basım:
Ebat: 19,5x27,5 cm
Editör: Murat Yurdakök, Turgay Coşkun, H. Serap Sivri
Ağırlık: 468
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.