Yürümenin Felsefesi

Frederic Gros
7 kişi
Kidega'nın Yürümenin Felsefesi Kitap Yorumu

Günlük hayatımızda sıradan bir eylem olan yürümeye felsefi bakımdan anlamlar yükleyen bir araştırma kitabı Yürümenin Felsefesi. Ayağa kalkmayı, küçük gezintiler yapmayı zihnimizin talepleri ile bağdaştıran ve bu sonuçları filozofların hayatından örneklerle açıklayan yazar okuyucuya ilgi çekici bulgular sunuyor. 

Kitap Açıklaması

“Yaşamak için ayağa kalkmamışken, yazmak için oturmak nasıl da beyhudedir.”

- Henry David Thoreau

Nietzsche’nin Kara Orman’da yürürken göz çukurlarına dolan mutluluk gözyaşları, Rimbaud’nun tahta ayağıyla açılacağı çöllere dair kurduğu düş, yasaklı Rousseau’nun Alpler’deki adımları, Thoreau’nun Walden’daki gezintisi, Nerval’in dar sokaklardaki aylaklığı ve daha niceleri... Aylaklar, göçebeler, sürgünler, hacılar, kaçaklar, seyyahlar, münzeviler ve mülteciler yürüyorlar. Peki yürümek sadece evle iş arasında gidip gelmek, bir yerlere yetişmek ve koşuşturmak değil de evrenle özel bir ritim, akort ya da hafifleme içinde buluşmak olabilir mi? Yeryüzüyle hemhal olup kendimizi başkalaşmaya açarak yürüyebilir miyiz?

Yürümek iki mesafe arasında gidip gelmek değil yaratıcı bir eylemdir. Hem kendi yalnızlığımıza çekildiğimiz hem de toplum olarak bizi dönüştürecek bir ayağa kalkıştır. İki büklüm vücudun karşısında dikilmeye çalışan, attığı her adımda yeryüzünün gerçek bir parçası olduğunu fark eden Homo Viator’un eylemidir. Çünkü Yürüyen İnsan kendi üzerine çöken kaygı, haset ve korku yumaklarını çözer, varlığını yeryüzünün ebediyen yeni olan kalbine düğümler. Yürüyoruz, işte bu düğümü atmak için.

25,00 ₺ %40
15,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Felsefe
ISBN: 9786055029647
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 192
Basım:
Ebat: 1395x195 cm
Çevirmen: Albina Ulutaşlı
Ağırlık: 192
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Serhan Ertürk (12.02.2019)

    Frederic Gros bu harika kitabı ile adeta yürümeyi sıradan bir eylemden çıkararak insan için, bedenin ve ruhun iyileşmesinin güçlü yanlarına atıfta bulunmuş. Bu tarz felsefi kitaplardan hoşlanıyorsanız okumanızda fayda olacağını düşünüyorum.