Yüzyıllık Yalnızlık

1982 Nobel Edebiyat Ödülü

Gabriel Garcia Marquez
8 kişi
Kidega'nın Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Yorumu

Yüzyıllık Yalnızlık edebi olarak çok üstün bir eser. Aynı isimdeki karakterler ve Hristiyanlıktaki yedi büyük günah üzerine temellenmiş bir Marquez kitabı. Bir soy ağacı okuyucuya ancak bu kadar büyülü bir dil ile aktarılabilirdi. Marquez'in büyülü gerçekçilik akımının en iyi temsilcilerinden biri olması şüphesiz ki tesadüf değil. 

Kitap Açıklaması

"Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım.

Yüzyıllık Yalnızlık’ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."

Gabriel Garcia Marquez Kitapları
42,00 ₺ %32
28,56 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Roman
Orijinal Başlık: Cien Anos De Soledad
ISBN: 9789750719363
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 461
Basım:
Ebat: 125x195 cm
Çevirmen: Seçkin Selvi
Ağırlık: 357
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Berkay Tunçeri (18.09.2019)

  Büyülü gerçekçiliğin en iyi temsilcisi Marquez'den büyülü bir kitap. Mutlaka okunmalı.

 • Sinem Karaböcek (01.04.2019)

  Çok karakterli bir kitap olmasına rağmen oldukça akıcı ve yalın bir üslupla kaleme alınmış mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • Ebru Erginsoy (26.03.2019)

  Kitap şu ana kadar okuduğum en iyi on kitap arasında yerini çoktan aldı. Yazar Marguez'in büyülü gerçeklik dediği kendine has tarzını okuduktan sonra daha iyi anlayacağınızdan eminim. Kesinlikle tavsiye edeceğim kitaplardan biridir.

 • Göktürk Özgörkey (20.03.2019)

  Kitap insanı o kadar güzel kendine bağlıyor ki okurken içinde kaybolmamak mümkün değil. Kendini yalnız hissedenlerin okumasını tavsiye ederim eminim ki böyle edebi değeri yüksek bir kitap herkese çok iyi gelecektir.

 • Mert Ertepınar (27.08.2018)

  Bu kitabı anlatmak için yüzyılımı bile sarf edebilirim. Ama aynı zamanda sadece 1 dakikamı da harcayabilirim. İşte öyle bir kitaptır.

 • Ümran Özgörkey (19.06.2018)

  Yüzyıllık Yalnızlık kitabını okumaya başladığınızda önce ne olduğunu anlamaya çalışacaksınız. Sonra kitabın aslında okunması en zor kitaplardan biri olduğunu anlayacaksınız. Karakterleri karıştırabilirsiniz kim kimdi diye ama kitabı konsantre olarak okursanız rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

 • Deniz Koyuncu (29.05.2018)

  uzun süre elimi sürmeden kitaplığımda öylece kalan Yüzyıllık Yalnızlık kitabını okumaya karar verdim. Kitabı tam olarak anlayabilmeniz için kitaptan başka hiçbir şeye konsantre olmadan okumalısınız. Ben bu şekilde 4 günden bitirdim. Marquez’in kaleminden çıkan en iyi kitap.