Zekamıza Dokunan İlaçlar

Bekir Faruk Erden, Oğuz Mutlu

Kitap Açıklaması

Bu kitap, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikofarmakoloji Birimi'nde, yaklaşık yirmi yıldan beri, ekip olarak yaptığımız "öğrenme bellek araştırmaları" konusunda elde edilen temel bilgilerden esinlenerek yazıldı. Kitabımızda, 2013 yılında kaybettiğimiz, farmakolojinin ülkemizdeki duayen hocalarından Süleyman Oğuz Kayaalp Hocamızın, "Akılcıl Tedavi Yönünden Tıbbi Farmakoloji" kitabından yoğun bir şekilde yararlandık.

Amaç, ortaöğretimde sınava hazırlanan ergenliğe girmiş öğrenciden, fakülteleri bitirip Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) benzeri sınavlara hazırlanan erişkinlere, zihinsel performans açısından, sağlıklı bilişsel doping nasıl yapılır sorusunu kapsayacak bilgiler vermektir. Bu kitapta, "zekamızı bileyleyici" akıllı ilaçlar olarak bilinen (smart drugs), kafeinden pirasetama, ritalinden atomoksetine, ilaçlardan ve zekamıza "dokunabilen" alkol benzeri maddelerden bilimsel bir seviyede bahsettik.

Modafinil (Provigil) ve metilfenidat (Ritalin), genelde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu hastalığı olanlara reçete edilmektedir. Fakat ne yazık ki sınavlara hazırlanan gençler arasında da yaygın olarak suistimal edilmektedir.

Kitabın sınavlara hazırlanan ve zihinsel doping hakkında meraklı tüm öğrencilere yararlı olacağı umulmaktadır.Bekir Faruk Erden Kitapları

49,50 ₺ %10
44,55 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik, Tıp, Bilim
ISBN: 9786055100971
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 174
Basım:
Ebat: 165x235 cm
Ağırlık: 174
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.