Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ana sayfada sağ üstte bulunan “Giriş Yap veya Üye ol” linkine tıklayarak kolayca üye olabilirsin. Dilersen Facebook hesabınla da giriş yapabilirsin.
• Satın almak istediğin ürünleri sepete ekle.
• Sayfanın sağ üst bölümündeki “Sepetim”e tıklayarak ürünleri görüntüle ve alacağın ürünler tamamlandıysa “Sepete git” butonuna tıklayarak satın alma işlemine devam et.
• Teslimat ve fatura adresini belirle. (Dilersen teslimat ve fatura adreslerini farklı belirleyebilirsin.)
• Kargo seçeneklerinden birini seç.
• “Satın al” butonuna tıklayarak ödeme işlemlerine ilerle ve buradan istediğin ödeme şeklini seçerek bilgilerini doldur.
• Siparişini onaylamadan önce yandaki sütundan siparişi kontrol edebilir ve dilersen değişiklik yapabilirsin.
• Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesi’ni okuyup kabul ettiğine ilişkin kutucukları işaretledikten sonra “Alışverişi Tamamla” butonuna tıklayarak sipariş işlemini tamamlamış olursun.
Siparişlerinin durumunu “Hesabım” menüsündeki “Siparişlerim” sayfasından öğrenebilirsin.
Siparişleri sadece yurtiçi adreslere gönderebiliyoruz.
Siparişini oluştururken “Adreslerim” bölümünde “Fatura Adresi” eklerken fatura tipini “Sirket” olarak seçip gerekli bilgileri girerek faturanın bir şirket adına kesilmesini sağlayabilirsin.
Evet. Siparişini oluştururken “Adreslerim” bölümünde “Teslimat Adresi” ve “Fatura Adresi”ni farklı seçebilirsin. Böylece ürünler ve faturanız farklı adreslere gönderilir.
Sipariş kargoya verilmeden tümünü ya da bir kısmını iptal edebilirsin. “Siparişlerim” bölümündeki listeden iptal etmek istediğiniz siparişin detayında göreceğiniz “İptal et” butonuna tıklayarak iptali gerçekleştirebilirsin.
Kargo ücreti 5TL’dir. Ancak satış anında yürüttüğümüz ve/veya www.kidega.com’dan şartlarını ilan ettiğimiz kampanyalara bağlı olarak söz konusu kargo ücretinin tamamını ya da bir kısmını yansıtmayabiliriz.
Siparişlerinin durumunu “Hesabım” menüsündeki “Siparişlerim” sayfasından öğrenebilirsin. Kargoya verilişse yine bu sayfadan gönderinin durumunu takip edebilirsin.
Faturada/irsaliyede belirtilen ürünlerle paketin içinden çıkan ürünler farklı ise yada eksik ise durumu kargo görevlisi eşliğinde tutanağa geçirip destek@kidega.com adresine gönderebilir ya da 0850 811 8534 numaralı destek hattımıza ulaşabilirsin. Ekibimiz derhal seninle iletişime geçerek sorunu çözecektir.
Gelen paketleri kontrol ederek teslim almanı tavsiye ediyoruz. Paketin hasarlı olması durumunda kargo görevlisi ile bu durumu tutanağa geçirmelisin. Teslim aldığın paketin hasarlı ulaştığı ve hasarın ne olduğunu tutanakta mutlaka belirtilerek hem alıcı hem de kargo görevlisi tarafından imzalanmalıdır. Tutanağı destek@kidega.com adresine gönderebilir ya da 0850 811 8534 numaralı destek hattımıza ulaşabilirsin. Ekibimiz derhal seninle iletişime geçerek sorunu çözecektir.
Ürününüzü teslim aldığınız tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayarak iade edebilirsiniz. “Siparişlerim” sayfasındaki listede iade etmek istediğiniz ürünün yanındaki “İade et” butonuna tıklayarak iade talep edebilirsiniz. İade işlemiyle ilgili bir e-posta göndereceğiz. Burada yer alan referans numarası ile bir PTT Kargo şubesine giderek iade etmek istediğin ürünü bize geri gönderebilirsin. Gönderi bize ulaştığında kontrol edilecek ve onaylandığında sana e-posta ile bilgi vereceğiz.
İade hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar anlaşmalı kargo şirketlerinin kullanılması şartıyla Kidega’ya aittir. İade hakkının kullanılması için ürünün fatura aslının da Kidega’ya iade edilmesi gerekmektedir. İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. İadesi onaylanan ürünün para iadesi, 2 işgünü içinde ödeme yapılan kanaldan yapılır. İade ve Cayma hakkı ile ilgili yasal ve detay bilgi veren sözleşmemize Üyelik Sözleşmesi sayfamızdan erişebilirsin.
Başka bir sorun mu var? Bize bu yollardan ulaşabilirsin.