SAHAF

Güneş Saatleri Yapım Kılavuzu

Kitap Açıklaması

Güneş Saatleri Yapım Kılavuzu-Ahmed Ziya Akbulut


Prof. Dr. Atilla Bir, Prof. Dr. Mustafa Kaçar ve Yük. Müh. Şinasi Acar’dan Rubu Tahtası Kullanım Kılavuzu dışında bir derleme daha: Güneş Saatleri Yapım Kılavuzu! 

Meraklılarını sadece kapağındaki resim ile bile kendine çekecek olan 188 sayfalık bu kılavuz kitabın orijinali; geleneksel dönemin son temsilcisi, matematikçi,  gökbilimci, güneş saatleri yapımcısı, öğretmen, haritacı, müzeci… ve değerli bilim adamı olan Ahmed Ziya Bey’in kaleminden. 

Güneş saatlerinin tarihçesinin de yer verildiği kitapta orijinal araştırmadan el yazmalarının yanı sıra tamamı renkli olan açıklayıcı tablolar ve grafikler de bulunuyor. Ancak kitabın en önemli özelliklerinden birisi; Ahmed Ziya Bey’in cami duvarlarının dibindeki saat çubuklarının kaybolması halinde, yeni takılacak çubukların yerlerinin tespitini ve çubuk boylarının nasıl belirlenmesi gerektiğini çeşitli hesap yöntemleriyle anlattığı bölüme de yer verilmiş olması. 

İnsanlarda zaman kavramı gökyüzünde hareket eden Güneş ile ilgili olarak gelişmiş ve günlük yaşama yerleşmiştir. Zamanı belirlemenin en kolay yolu düz bir zemine bir çubuk dikmek ve güneşli bir havada gölgesini izlemektir. Çubuğun gölgesi Güneş’in gökyüzündeki konumu ve günün zamanı konusunda doğrudan bilgi sağlar. Günlük yaşam, sosyal ilişkiler ve ibadet, Güneş’in doğuşuna, tam tepeye çıkışına ve batışına göre düzenlenir. İşte Osmanlılar’dan günümüze güneş saatleri ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu kılavuz kitapta anlatılıyor. 
Bu kitapla sadece güneş saatlerinin ne olduğunu okumakla kalmayacak, üstelik hangi camilerde saat çubuğu bulunduğunu, bir güneş saatini nasıl ve nereye dikebileceğinizi ve her şeyden önemlisi güneş saatlerinin nasıl okunabileceğini de öğreneceksiniz. 

Bizim olanın bizim kalmasını isteyenlerin kaçırmaması gereken bir eser! 
GEZEGEN SAHAF Kitaplar
24,90 ₺
Kitap Ayrıntıları
Türü: Bilim Tarihi
Dil: Türkçe
ISBN: 978-605-61242-1-1
Kapak: Karton Kapaklı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 188
Basım:
Ebat: 20x27 cm
Kondisyon: Yeni Gibi
Durumu: Yeni
Stok Adedi: 100
GEZEGEN SAHAF

GEZEGEN SAHAF Hakkında

75 TL ve üzeri alışverişler için kargo bedava! Seyyare'de bir sahaf olmuşum bilinmez idim,  aslında o seyyarede bir seyyahtım bilmez idiler.   Beyoğlu'nda eski kitap, plak, afiş, ka...

Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.