SAHAF

SOLAKZADE TARİHİ

Kitap Açıklaması

Kuruluş devrinden 1657 yılına kadar Osmanlı tarihinin güzel bir özetini ortaya koyan Solakzade Tarihi, birçok Osmanlı tarihi gibi hayli meşhur olmuş ve geniş bir okuyucu kitlesi tarafından benimsenmiştir.

17.yüzyıl, Osmanlı tarihi ile ilgili kıymetli eserlerin yazıldığı bir dönem olmuştur. Bu dönemin tarihçileri arasında, Hasan Beyzade, Katip Çelebi, Topçular Katibi Abdülkadir ve Mehmed Halife vb. sayılabilir.

Bunlar arasında Solakzade Mehmed Hemdemi Çelebi de, seçkin bir mevkie sahiptir. Onun özellikle sarayda görevli olması, dönemin başkent olayları ile saray içinde cereyan eden hadiselere dair verdiği bilgiler, birinci derecede önem taşımaktadır.

Solakzade'nin tarihi, iki bölümde ele almak mümkündür. Birinci kısım, kendi döneminden önce, yani Osmanlı Devletinin kuruluşundan 1622 yılına kadar yazdığı bölüm olup, burada birçok Osmanlı kroniği kullanmış ve yararlandığı tarihçilerin isimlerini zikretmiştir. İkinci kısımda ise kendi dönemine ait yazdıklarıdır. Bu dönemde olayların bizzat görgü tanığı olan Solakzade, Sultan 4.Murad, Sultan İbarahim ve Sultan 4.Mehmed'in saltanatının ilk yılları ile ilgili olarak çok değerli bilgiler vermektedir.

17.yüzyılın büyük tarih eserlerinden olan Solakzade Tarihi'nin sadeleştirilmiş metninin tarih meraklıları ve araştırmacılar için faydalı olacağına inanıyoruz.

GÜNCE KİTAP/SAHAF Kitaplar
89,00 ₺
Kitap Ayrıntıları
Türü: Tarih
Dil: TÜRKÇE
Kapak: CİLTLİ
Çeviri: VAHİD ÇABUK
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 917
Basım:
Ebat: 17x24 cm
Kondisyon: Yeni Gibi
Durumu: Yeni
Stok Adedi: 1
GÜNCE KİTAP/SAHAF

GÜNCE KİTAP/SAHAF Hakkında

65 TL ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZDİR!YURTDIŞI GÖNDERİMLERİNDE, MÜŞTERİLER KARGO ÜCRETİNİ ÖDEDİKTEN SONRA POSTAYA VERİLİR!!Ürünlerimiz, jelatin poşetinde muhafaza edilmekte olup, okuyucusunu beklemektedir.Sip...

Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.