Anne Tyler

Anne Tyler Kimdir?

1941 yılında Minnesota’da doğan Anne Tyler çocukluk yıllarını Quaker topluluklarında geçirdi. Edebi bir yıldız olarak doğmasına neden olacak kitabı Homesick Restaurant’ta Akşam yemeği kitabı ile Pulitzer ödülünü aldı. Kazara Turist kitabı ile de popülerlik yakalamayı başarmıştır.

Endüstriyel kimyacı Lloyd Parry Tyler’in 4 çocuğundan biridir. Bu dönemde aile Carolina’ya yerleşti ve Anne Tyler 11 yaşında devlet okuluna gitmeye başladı.

Anne Tyler'ın Eğitim Yaşamı

Anne Tyler 16 yaşında Duke üniversitesinde eğitim almaya başladı ve 3 yıl sonra mezun oldu. Sanatçı olma isteğini bir kenara iten Anne Tyler Columbia üniversitelisinde Rus Edebiyatı okudu ve Duke Üniversitesinde McGill üniversitesi kütüphanelerinde çalıştı. 

Anne Tyler'ın Edebi Yaşamı

Anne Tyler’ın ilk kitabı olan Morning Ever Comes ve The Tin Can Tree isimli kitapları etkileyici detaylar ile dolu olarak duygusal olarak karmaşık karakterler oluşturma yeteneğini geliştirdi. Daha sonra ki kitapların da büyük eleştirilere maruz kaldı.

Homesick Restaurant’ta Akşam Yemeği kitabı ile artık bir edebiyat yıldızı olmuştu. Daha sonra Kazara Turist kitabı William Hurt ve Geena Davis’in rol aldığı bir sinemaya filmine uyarlandı. 

Pulizer ödülünü aldı. Solunum Dersleri kitabını yayınladı. 10 yıl boyunca The Ladder of Years kitabını yazmaya devam etti. Daha sonra Türkiye’de de yayınlanan Mavi Makara, Yıllar Merdiveni, Amatör Evlilik gibi kitaplarını yayınladı ve bu kitaplar Türkçe’ye çevrildi.

Anne Tyler aynı zamanda kısa öyküleri de kaleme aldı. İki çocuk kitabı yarattı ve kızlarından biri tarafından kitabın resimleri yapıldı. 

Pulitzer, Ulusal Kitap Eleştirmenleri ödülü gibi edebiyat alanında birçok prestijli ödüle layık görüldü. 1983 yılından itibaren Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi üyeliği yapmaktadır. 

Anne Tyler Kitapları
0 kişi
Görünmez olduğunu sanabilirsin ama seni görüyorum. Milyonlarca okurun gönlünde taht kuran Savrulan Bir Hayat, 1999 yılında ünlü film yönetmeni Toni Kalem tarafından sinemaya uyarlanmıştı.Mesafeli bir...
%22 28,00 ₺ 21,84 ₺
1 kişi
Washington Post Yılın En İyi RomanıThe Telegraph Yılın En iyi Romanı2015 Man Booker Ödülü Finalisti2015 Bailey’s Women Ödülü FinalistiSarılarla ve yeşillerle bezeli, esintili, şahane bir öğleden sonra...
%30 49,98 ₺ 34,99 ₺
0 kişi
Her gün işe yapayalnız yürüyordu. Sanki caddelerde herkesin kendisine eşlik edeceği, birlikte güleceği, sırrını paylaşabileceği ve dirseğiyle dürteceği birileri vardı. Her şeyi çoktan çözmüş olan o ge...
%20 23,15 ₺ 18,52 ₺
Tükendi
%35 12,96 ₺ 8,42 ₺
Tükendi
0 kişi
Amatör Evlilik, dengi dengine olmayan bir evliliğin üç kuşak boyu süren öyküsünü anlatıyor. Birbirleri için yaratılmış gibi görünen Pauline ile Michael’ın, ABD’yi 2. Dünya Savaşı’na sokan Pearl Harbor...
%40 22,22 ₺ 13,33 ₺