Anthony Bourdain

Anthony Bourdain 25 Haziran 1956 yılında New York'ta dünyaya gelmiştir. Aile kökenleri Yahudi ve Katolik'ti.

Ailesinin dini kökeninden etkilenmedi. Geleneklerden uzak bir çocuk olarak büyüdü. Sıradan bir çocukluk geçirdi ta ki içindeki farklı kişiliği keşfedene kadar. 

Sektöre adını yazdırırken en büyük şansı iyi kitap ve filmleri seçmesini bilen anne ve babaya sahip olmasıydı. Bu zeki çift çocuklarına en ince zevklerini aktarıyordu. 

Ailesi Anthony'e kendilerinde olan her bilgi ve alışkanlığı aktardılar. Kendi yolunu çizmesine yardım ettiler. Babasının kökenini merak etti ve Avrupayı ve Fransız kıyılarını gezmeyi hayal ediyordu. 

Ailece yaz tatillerini Fransa'da geçirdiler. Bir yemek saatinde istiridye siparişi verdiler. Anthony ilk kez bu yiyeceği deneyimledi. İleride büyük bir şef olduğunda böyle tanımlayacaktı tatmak değil deneyimlemek. 

İstiridyeyi ağzına aldı uzun uzun çiğnedi dilindeki papillalar çalıştı. O anda anladı ki dünyada tatmak istediği yemek kalmamalıydı. 

Okuduğu eğitim hayatına iki yıl ara verdi. Bu arada denizcilik restoranlarında çalıştı. Tam olarak olmak istediği yer burasıydı Mutfak. 

Pişireceği besinleri önce çiğ olarak tadına bakıyor pişirirken kokusunu içine çekiyor piştikten sonra damağında bıraktığı lezzetler ile adeta aşk yaşıyordu. 

Eğitim hayatına bu alanda devam etmek istedi. Gastronomi eğitimi aldı ama sadece mutfak ile sınırlı değildi hayalleri. Dünyanın en ünlü aşıcılık okulu olan Culinary İnstitute of America'da eğitim aldı. 

Anthony Bourdain ilk yazma deneyimlerini suç romanları ile yapmış olsa da yemek kitapları üzerine kaleme aldığı kitapları daha popüler olacaktı. Bir çok ünlü restoranda baş şef olarak görev aldı. 

Bunu Okumadan Yemek Yemeyin isimli makalesi New Yorker'da yayınlandı. Bu yazısı büyük bir ses getirdi.Bu yazısı çıkacak olan kitabının temelini oluşturdu. Mutfak Sırları kitabında tüm deneyimlerini detayları ile eğlenceli şekilde anlatmıştı. Dünyanın en çok satan yemek kitaplarından biri oldu. 

Mutfaktan sonra yazarlık deneyimi de onun en sevdiği şeylerden biri olmuştu ama yolu hep mutfakta sonlanıyordu. TV programına girdi. A Cook Tour isimli bir program yaptı ve milyonların sevdiği bir isim haline geldi. 

Mükemmel yemek arayışı ile büyük bir turneye çıkıyordu.Çocukluk hayali olan kaşiflik kapısına gelmişti. 

Programı milyonlara ulaştı be sayede kitabı da milyonlar satmayı başardı. İkinci programında İstanbul'a gelmiş ülkemizin lezzetlerinin de tadına bakmıştı.

Ekibi ile Lübnan çekimlerine gittiklerinde İsrail-Lübnan olaylarının arasında kaldılar ama onu işinden bu kötü durum bile engelleyemedi çekimlerini mahsur kaldıkları otelde tamamladılar. Ülkelerine döndüklerinde bu bölümler ona Emmy ödüllerine aday gösterilecek kadar çok beğenildi.

Gastronomi dünyasının kötü çocuğu olarak anılan Anthony Bourdain şef arkadaşı tarafından kaldığı bir otel odasında kendini asarak intihar ettiğinde bulduğunda takvimler 8 Haziran 2018 yılını gösteriyordu. Anthony Bourdain Kitapları
1 kişi
“Vücudunuz bir tapınak değil, bir eğlence parkı. Tadını çıkarın…” “Pazartesileri deniz mahsulü sipariş etme!” Anthony Bourdain’in acımasızca dürüst, bir o kadar da komik bir dille anlattığı hatıralar...
%30 35,00 ₺ 24,50 ₺
Tükendi
0 kişi
Mutfak SırlarıAşçılık Dünyasından Mahrem MaceralarNew York’un ünlü şeflerinden Anthony Bourdain seks, uyuşturucu, küçük kaçamaklar, aşçılara özel küfürlü jargon ve Fransız mutfağıyla geçen 25 yılını s...
%25 25,93 ₺ 19,45 ₺