Arif Sağ

Arif Sağ 1945 yılında Erzurum'da dünyaya geldi. 3 yaşlarında iken babasının değirmeninde duyduğu ritmik seslerin etkisi ile müzikle bir bağ kurdu. 5 yaşında kaval,6 yaşında gramofon ve plakla, 7 yaşında ise Erzincan Kumaş Dede'nin dükkanında bağlama ile tanıştı. Yaşamı başarılar ile dolu olan Arif Sağ bağlama virtüozü, milletvekili ve akademisyendir. 

Kumaş Dede'nin yanında 14 yaşına kadar aşıklık geleneğini öğrendi. İstanbul'a geldiğinde Aksaray Musiki Cemiyetinde Nida Tüfekçi'den ders aldı.

1963 yılında ilk plağı Gafil gezme Şaşkın Bir Gün ölürsün çıktı. 1965 yılında Bağlama sanatçısı olarak İstanbul radyosu korosuna katıldı. Bu zamanlardan başlayarak 20 yıl süren 45'lik plak döneminin en ünlü isimlerinden biri oldu. 

Arif Sağ 50'ye yakın plak 200'ün üzerinde beste yaptı. Bir çok sanatçıya bağlaması ile eşlik etti. İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuvarında öğretim üyeliği yaptı. Bu görevinden ayrılarak kendi adını taşıyan Arif Sağ Müzik Evi'ni kurdu. 1980 yılında yurt dışında  çalışma yapmaya başladı.

Bir çok ülkede halk müziğimizi ve çalgımızı tanıtıcı etkinlikler düzenledi. Erdal Erzincan ile birlikte hazırladıkları Bağlama Metodu büyük ilgi gördü. Bu programın kitabını da çıkaran Arif Sağ ülkemizin değerli sanatçılarından biridir. Arif Sağ Kitapları
%23 200,00 ₺ 154,00 ₺
Tükendi
%23 74,07 ₺ 57,03 ₺