Bennu Gerede

Bennu Gerede, 30 Ağustos 1971 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Dr. Selçuk Gerede, annesi yönetmen-senarist Canan Gerede’dir. Dedesinin adı ise, Nişantaşı’nın meşhur caddesinin adıdır. Atatürk’ün yaveri ve Kurtuluş Savaşı gazisi olan dedesi, eski büyükelçi albay Hüsrev Gerede’dir.

Adının manası Mısır’dan gelmiştir. Ablası Şiva Fas’da yaşamaktadır. Babasının işinden dolayı Bennu Gerede altı aylık iken New York’a taşınmışlardır. Babası Birleşmiş milletler doktoru olarak New York’ta 15 yıl görev yapmıştır.

Fotoğrafçılık üzerine lisans eğitimini New York’ta bulunan Parsons School of Art’ta tamamladıktan sonra ablası Şiva ile İstanbul’a tekrar geldi. Teşvikiye’de annesi ile yaşayan Bennu Gerede kısa süre sonra Fransa’nın güneyine yatılı okula giderek 4 yıl daha fotoğrafçılık üzerine eğitim almıştır.

Uzun yıllar New York’ta yaşayan Bennu Gerede birçok fotoğraf sergileri açarak, fotoğraflarını sergiledi.  1989 yılında TRT için çekilen “İz Peşinde“ dizisinde canlandırdığı Füsun karakteri ile oyunculuğa ilk adımını attı.

1991 yılında ise, yönetmenliğini ve senaristliğini Ersin Pertan’ın yaptığı “Kurt Kanunu” adlı film de ilk sinema filmidir. 1999 yılında Amsterdam’da tanıştığı fotoğrafçı Koray Erkaya ile Mısır’da sina çölünde Bedevi geleneğine göre evlendi.

2013 yılında ise Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunmuş olduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Bennu Gerede Ünlüler takımında yarıştı. Son olarak “Kai: Bir Rüya Gördü,” isimli kitabı Kara Karga Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.



Bennu Gerede Kitapları
%40 20,37 ₺ 12,22 ₺
%32 23,00 ₺ 15,64 ₺