Canan Efendigil Karatay

Canan Efendigil Karatay 2 Mart 1943 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Annesi fizik öğretmeni babası ise avukattır. 

Canan Efendigil Karatay ilkokulu Atatürk İlkokulunda okudu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesinde okuması için İstanbul’a gönderildi. Liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 

Yüksek ihtisasını Tıp Fakültesi Tedavi Kliniğinde tamamladı. Kazandığı burs ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji üzerine uzmanlık eğitimini aldı. 

Türkiye’de cerrahi bir yardım almadan kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarı ile uyguladı. Bu işlemi yapan ilk cerrah oldu.

Canan Efendigil Karatay Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde dünyada ilk kez kalp nakli yapmış Christian Barnard’ın ekibinde çalışmıştır. 1979 yılında Cerrahpaşa’da doçent oldu. 

1987 yılında eşinin Syracuse Üniversitesinde çalışmaları nedeni ile New York’a gittiler. Kardiyolog olarak orada bilimsel çalışmalar yürüttü. Canan Efendigil Karatay’ın çalışmaları tıp dergilerinde yayınlandı.

Hormonların salgılanma sürelerine göre birçok diyet programı uygulayarak kendi teorisini geliştirdi. Günde iki kere yemenin zayıflatacağını savunmaktadır.

Diyet programlarını ve tıp alanındaki bilgilerini 7 adet kitapta toplamıştır.
Canan Efendigil Karatay Kitapları
0 kişi
Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil. "Kibrit kutusu", "iki yemek kaşığı" gibi anlamsız ölçülerle insanları strese sokmuyor. Karatay Diyeti bir yaşam biçimi. Yıllardır pazarlanan beslenme balonları...
%25 22,00 ₺ 16,50 ₺
0 kişi
"Ben şunun garantisini veriyorum: Mutfağını, Karatay Mutfağı’na çevirenler sağlık bulacak, zayıflayacak ve kilosunu koruyacak! Bunu yaparken de hiç strese girmeyecekler." ‘Türkiye’yi zayıflatan profes...
%25 32,00 ₺ 24,00 ₺
%25 24,07 ₺ 18,05 ₺
0 kişi
Porf. Dr. Canan Karatay bu kitabında sağlığını düşünen bilinçli bireyin en çok sorduğu soruya yanıt veriyor: "Neyi niçin yiyelim, neyi niçin yemeyelim?" Bu sorunun yanıtı önemli çünkü modern çağ, insa...
%25 22,00 ₺ 16,50 ₺