Christy Brown

Christy Brown 1932 yılında Dublin’de hayata gözlerini açan ressam, şair ve yazardır. 

Tam tamına yirmi üç çocuklu bir ailenin hayatta kalabilen on üç çocuğundan biridir. Doğuştan beyin felci ile dünyaya gelmiştir ve çok uzun süre konuşmadan ve hareket edemeden yaşamıştır. İlk başlarda doktorlar Christy Brown’un zihinsel olarak de engelli olduğunu düşünmüş annesi bu duruma inanmayarak oğlunun eğitim alabileceğine inanmıştır.

Annesinin tüm fedakârlıklarına ve çabalarına karşılık veren Brown sol ayağını kullanarak resim yapabilir ve yazı yazabilir duruma geldi. 

Christy Brown konuşmaya başladıktan sonra doktorlar tedavi metodunu değiştirmiş ve fizyoterapiye geçmişlerdir. Bu tedaviler sonucunda daha rahat hareket edebilmeye başlamıştır.

Yaşamı boyunca yardıma muhtaç olması onun İrlanda'nın tanınmış yazarları arasında yer almasını asla engellememiş. Yazdığı kitaplar ile tüm dünyanın tanıdığı başarılı yazarlar arasında yer almasını sağlamıştır.

Yazar azmin ve çabanın ve başarının en büyük örneğidir aslında. Tüm dünyanın severek okuduğu Ülkemizde MEB tarafından okunması gereken 100 eser içine giren Sol Ayağım kitabı kendi hayatını ve azmini kaleme aldığı eseridir. 

Sol Ayağım eseri sinemaya uyarlanmıştır. Londra’ya birkaç kere gitmesi ve Amerika’ya sadece bir kere gitmesi dışında tüm yaşamını Dublin’de geçirmiştir. 

1981 yılında vefat eden yazar Sol Ayağım Kitabında annesine sık sık teşekkür ederek minnetini dile getirmektedir. 
Christy Brown Kitapları
%20 24,00 ₺ 19,20 ₺
0 kişi
Doğuştan beyin felçli olan Christy Brown, konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu. Ama zekâsı ve cesareti onun okuma ve yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenebilmesini, hatta bu k...
%20 27,50 ₺ 22,00 ₺
%27 23,15 ₺ 16,90 ₺
Tükendi
0 kişi
Büyüleyici ve Eğlenceli... Okuyana İlham Veriyor. -Irish Times Erdemli ve hiçbir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret hikayesi  - Sunday Times Chiristy Brown doğuştan beyin felci kurbanıydı. Ancak b...
%27 17,59 ₺ 12,84 ₺
Tükendi
0 kişi
' A Story Of Courage' -Sunday Times Christy Brown was born a victim of cerebral palsy. But the hapless, lolling baby concealed the brilliantly imaginative and sensivite mind of a writer who would tak...
%4 86,00 ₺ 82,56 ₺
Tükendi
0 kişi
Chiristy Brown doğuştan beyin felci kurbanıydı. Ancak bu talihsiz küçük bebek İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücüne ve duyarlı zekasına sahipti. Bu, Ch...
%27 20,37 ₺ 14,87 ₺