Daniel Kahneman

Daniel Kahneman Yahudi kökenli bir ailenin çocuğu olarak 5 Mart 1934 yılında Tel Aviv'de dünyaya gelmiştir.

Ailesi Fransa'ya göç ettiğinden dolayı çocukluğu Paris'te geçmiştir. Babasının ölümünden sonra annesi ve kız kardeşi ile birlikte Filistin'e yerleşmişlerdir.

Filistin'e taşınmaları Daniel Kahneman'ın hayatını oldukça değiştirmiştir. 17 yaşına geldiğinde askerlik hizmetini ertelemek için ilgili birime başvurmuş bu girişimi yaz dönemlerinde memur yetiştiren askeri birimde çalışması ile sonuçlanmıştır.

Bu yaşlarında sosyal bilimlere ilgi duymaya başlamıştır. Psikolog olmaya karar vermiş evlenerek ABD'ye yerleşmiştir. Princeton Üniversitesinde emekli öğretim üyesi olmasına rağmen hala görevine devam etmektedir. 

Daniel Kahneman 1954 yılında Kudüs Hebrew Üniversitesinden mezun olmuştur. Matematik ve psikoloji alanında eğitim almıştır. Psikoloji alanında uzmanlığını eline alan Kahneman Kurt Lewin'in yazılarını okuyarak ondan etkilenmiştir.

Lisans eğitiminden sonra İsrail Savunma Güçlerinde Psikoloji departmanında çalışmıştır. Kaliforniya üniversitesinde psikoloji alanında doktorasını yapmıştır. Meslek hayatındaki ilk çalışmalarını görsel algı ve dikkat üzerine yapmıştır. 

Çok fazla bilimsel kuruluşa üye olan akademisyenin 2002 Nobel ödülü de bulunmaktadır. Kişilerin riskli ve belirsiz koşullarda karar vermelerini ve bu süreçleri ile ilgili bahislerin cevaplarını üreterek kendilerine veren karar örnekleri geliştirmiştir. 

Hızlı ve Yavaş Düşünme isimli eseri 2002 yılında Nobel Ekonomi alanında ödüle layık görülmüştür. Daniel Kahneman Kitapları
2 kişi
Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyl...
%20 43,00 ₺ 34,40 ₺
Tükendi
0 kişi
'Buy it fast.Read it slowly.It will change theway you think!'-Richard Thaler, Author Of Nudge 'Its truths are open to all'-Guardian 'There may be no other person on the planet who better understands...
%10 98,00 ₺ 88,20 ₺