David Grossman

David Grossman 25 Ocak 1954 yılında Kudüs'te dünyaya geldi. İsrailli yazarlar arasında en popüler isimlerinden biridir. Yazarın kitapları 30'dan fazla dile çevrilmiştir. 

Grossman Kudüs İbrani Üniversitesinde Felsefe ve tiyatro eğitimini aldı. Üniversite bittikten sonra çocuk radyosunda çalışmaya başladı.

İsrail-Filistin çatışmasını konu alan Arazinin Sonu kitabını yayınladı. Bundan önce bir 1 çocuk kitabı ve opera için şiirleri yazmıştır. 2017 yılında Bir At Bara Girmiş isimli romanı ile Man Booker Uluslararası ödülünü almıştır. Daha sonra da edebiyat alanında İsrail ödülünü aldı. 

David Grossman açık sözlü bir solcu barış aktivisitidir. The Economist yazar için İsrail'in sol eğilimli elitini tanımlayan bir kişi olarak isimlendirilmektedir.

Grossman'ın oğlu zırhlı tugayda bir çavuştu ve ateşkes yapılmadan önce tanksavar füzesi tarafından öldürüldü. Yazar barıştan yana olduğundan dolayı oğlunun ölümü İsrail'in Filistin'e uyguladığı baskı açısından fikirlerinin değişmediğini dile getirdi.

Oğlunun ölümü İsrail Filistin çatışmasını daha yakından takip etmesini sağladı. The Book of The Land kitabında konu aldı. 

Yazar 2010 senesinde eşi ve ailesi ile birlikte İsrail baskısının yayılmasını önlemek amacı ile yapılan gösterilere katıldılar. Bu gösteriler devam ederken Doğu Kudüs'te yer alan Filistin mahallerindeki baskılar için ayaklandı ve polis tarafından saldırıya maruz kaldı.David Grossman Kitapları
0 kişi
Yarım kalan öyküler, söylenmeyen sözler, beklenmedik darbeler... Kitapları otuzu aşkın dilde okunan büyük yazar David Grossman, ustaca kurguladığı bu çarpıcı metinde son sayfasına değin soluk kesen bi...
%28 22,22 ₺ 16,00 ₺
%28 16,67 ₺ 12,00 ₺
0 kişi
İsrail'in dünyaca en tanınmış yazarları arasında sayılan Grossman'ın, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da yaptığı röportajlardan yola çıkarak şiirsel bir dille yazdığı bu belgesel yapıt, birçok düny...
%23 13,89 ₺ 10,70 ₺
Tükendi
%22 2,78 ₺ 2,17 ₺
Tükendi
%15 9,26 ₺ 7,87 ₺