Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe 1809 yılında Boston’da dünyaya gelmiştir. Amerikan Edebiyatında romantizm akımının öncüsü olmasının yanı sıra ilk kısa öykü yazarlarından olup polisiye roman türünün gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Mutsuz bir yaşamı olan Edgar Allan Poe anne ve babasını çok küçük yaşta kaybetmiştir. Zengin kalpli ve varlıklı bir kadın onu evlat edinmiştir. Üvey babası ile hiç anlaşamayan Poe Virginia Üniversitesinde 1 yıl okumuş ve kumar borcundan dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştır. 

Edgar Allan Poe West Point’te ABD Askeri Akademisine girdi. Akademinin kuralları kesin ve netti. Alkol ve kumar gibi konulara imtiyaz yoktu. Poe içki ve kumar düşkünlüğü sonucundan Akademide sadece 3 ay kalabilmiş daha sonra kovulmuştur.

1836 yılında 13 yaşındaki kuzeni Virginia Clemm ile evlendi. Birkaç yıl da olsa Edgar Allan Poe mutlu olmuş 5 yıl sonra hastalanan eşi ölmüştür.  Karısının ölümünden sonra alkole kendine veren Poe düzensiz bir yaşam sürmüştür.

Edgar Allan Poe’nun Edebi Yaşamı

Edgar Allan Poe yayıncılık yaşamına başladı. Dergilerde yayın yönetmenliği yaptı ve bu alanda başarılı oldu. Karakteri gereği hiçbir işte uzun zaman kalamıyordu. Sorunlu yaşamının etkisi ile kendini içkiye vermişti. 

Poe, edebiyat hayatına romantik şairlerin etkisinde kalarak yazmaya başlamış ilk şiir kitabını 1827 yılında yayınlamıştır. 1840 yılında yayınlanan,  onu edebiyat alanında şöhrete götürecek olan iki kitabı Kuzgun ve Annabel Lee olmuştur.

Yaşamında geniş bir okur kitlesine sahip olan, Poe doğaüstü olayların konu alındığı gotik türünden eserler yazmıştır.

Gotik türündeki eserlerinde genellik Avrupalı soylu kahramanları doğaüstü ve dehşet verici olaylar yaşarlar. Poe kitaplarındaki kurguları genellikle günlük yaşamdan esinlenerek hazırlardı.

Polisiye türündeki en sevilen eseri olan Morg Sokağı Cinayeti kitabında yaratmış olduğu karakteri Dupin cinayetleri temel önermelere dayalı mantık yürütme sistemi ile çözümlemektedir. 

Edgar Allan Poe’nun bağımlılıklarından biri de kedilerdir. Şiirlerini yazarken siyam cinsi kedisinin omuzunda ve başucunda olması ilham kaynağıydı. Hayvanları çok seven Poe’nun Catterina isimli bir kedisi olduğu ve Poe’nun ölümünden sonra kedisinin de aniden öldüğü bilinmektedir. 

Edgar Allan Poe eleştiri yazıları ile de tanınmaktadır.  Yazar ölümünden sonra simgeci edebiyatının savunucuları tarafından Sansualizm akımının öncülerinden sayılmıştır.

Edgar Allan Poe’nun Sır Dolu Ölümü

Yaşamı boyunca mutsuz olan ve karamsar bir ruh hali ile yaşayan Edgar Allan Poe ölümü de sır dolu bir ölüm olarak anılmıştır.

Takvimler 3 Ekim 1849’u gösterdiği gün Joseph Walker yağmurda yürümek için dışarı çıkmıştır. Gunner Hall’de yürürken kaldırım kenarında eski kıyafetler giyen bir adam bulur. Bilinci yarı açık olan adam hareketsizce yatmaktadır.

Walker yakından baktığında yerde yatan kişinin Edgar Allan Poe olduğunu fark eder ve sağlığından endişe duymaya başlar. Poe’ya bir tanıdığı olup olmadığını sorar Edgar Allan Joseph ismini verir. 

Dünya edebiyatının büyük ismi Poe 4 gün dayanabilmiş ve 7 Ekim’de hayata gözlerini yummuştur. Bu dört günlük süre içinde başına ne geldiğini anlatabilecek kadar iyi değildi, kendine gelememiş ve devamlı halüsinasyonlar görmüştür. 

Halüsinasyonlar gördüğü sıralarda Reynolds adını sayıklamış fakat bu kişinin kim olduğu hiçbir zaman öğrenilmemiştir. Ölüm nedeninde tam olarak bilinmediği gibi Reynolds’un kim olduğu da hala bilinmemektedir.

Edgar Allan Poe ölümünden sonra ölüm nedeni olarak ortaya birkaç iddia atıldı bunlar dayak, intihar, kaçırılma, alkol, karbonmonoksit zehirlenmesi, cıva zehirlenmesi, beyin tümörü, cinayet, grip ve kuduz gibi birçok iddia ortaya atılmış olsa da intihar etmiş olma ihtimalinde durulmuştur. Edgar Allan Poe Kitapları
0 kişi
Seçkiye ismini veren “Kelimelerin Gücü” Poe’nun Platonik diyaloglar tarzında yazdığı üç öyküden biri… belki de en çarpıcısı! —diğer ikisi: “Monos ve Una’nın Diyaloğu” ve “Eiros ile Charmion’un Sohbeti...
%22 13,89 ₺ 10,83 ₺
0 kişi
Şehrazat’ın Bin İkinci Gece Masalı sadece gotik edebiyatın değil bütün modern edebiyatın nüvesini barındıran büyülü öykülerden oluşuyor. Poe’nun görkemli muhayyilesi düşünülünce seçkide yer alan dokuz...
%22 19,00 ₺ 14,82 ₺
%40 12,96 ₺ 7,78 ₺
%37 10,19 ₺ 6,42 ₺
%25 12,50 ₺ 9,38 ₺
%16 10,19 ₺ 8,56 ₺
%37 9,26 ₺ 5,83 ₺
%22 5,51 ₺ 4,30 ₺
%37 9,26 ₺ 5,83 ₺
%37 9,26 ₺ 5,83 ₺
%37 10,19 ₺ 6,42 ₺
%28 18,52 ₺ 13,33 ₺
%35 19,00 ₺ 12,35 ₺
%38 12,96 ₺ 8,04 ₺
%28 14,81 ₺ 10,66 ₺
/ 7